Krynica Morska: atrakcje, Zalew Wiślany, trasa rowerowa R10

Przekop Mierzei Wiślanej

Urlop nad polskim morzem jest jak gra w totka: albo wygrasz i będzie słońce, albo przegrasz i będzie lało, albo trafisz trójkę i będzie wszystkiego po trochu. Trafiliśmy „3”, a chwilę potem wylądowaliśmy na krańcu Polski, w niedużej miejscowości Krynica Morska. Atrakcje, tajemnice, historia, rozrywka, rzesze turystów i nawet morze – wszystko to znajdziecie na miejscu. Co można zwiedzić w Krynicy Morskiej i jak spędzić wolny czas oprócz wylegiwania się na plaży, przeczytacie w naszym wpisie.

Krynica Morska: atrakcje

Zalew Wiślany

Krynica Morska atrakcje

Jeśli zdecydujecie się na wakacje w Krynicy Morskiej, to sztuką byłoby nie trafić nad Zalew. 🙂 Zatoka ma 838 km2 (w tym nasza część 328 km2). Odcięta od Morza Bałtyckiego słynną Mierzeją, którą niedawno przekopali. Oczywiście stanowi jedną z głównych atrakcji Krynicy Morskiej, ze względu na organizowane tu liczne rejsy, o czym jeszcze wspomnimy.

Plaże...

Plaże w Krynicy Morskiej

Jak wygląda plaża każdy wie, ale te miejscowe są szczególnie przyjazne turystom. Szerokie, o drobnym piasku, ciągnące się przez wiele kilometrów są idealne na całodzienny plażing i długie wędrówki.

ALE UWAGA!

Byliśmy w Krynicy Morskiej w czerwcu, przed sezonem. Ratownicy jeszcze nie dopłynęli, a plaże pozostawały niestrzeżone. Morze to nie basen, potrafi zaskoczyć każdego. Nigdy nie zapomnę chwil, gdy wyciągaliśmy nieprzytomną kobietę z wody. Pomimo 15 minutowej reanimacji jej życia nie udało się uratować. Dopiero 30 minut po zdarzeniu na miejscu pojawili się ratownicy medyczni…

Latarnia morska

Latarnia Morska w Krynicy Morskiej

To co widać na zdjęciach nie jest oryginalną wersją latarni wybudowanej w roku 1895. Niestety nie przetrwała II wojny światowej. Wycofujące się oddziały niemieckie zaminowały latarnię, która wraz nadejściem wojsk radzieckich i próbą zajęcia budynku wyleciała w powietrze 3 maja 1945 r. Nowy budynek powstał już po wojnie, a jego otwarcie nastąpiło 25 sierpnia 1951 r. Mierzy 26,5 metra.

Latarnia Morska w Krynicy Morskiej

Przekop Mierzei Wiślanej

Przekop Mierzei Wiślanej

Sztandarowy projekt władz pisowskich. Nawet prezes brał udział w pracach i wbił pierwszą łopatę. Przekop łączy Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Wg początkowych kalkulacji miał kosztować ok. 1 mld złotych a wyszły przypadkiem 2 mld zł. Oficjalnie otwarty 17 września 2022 r. 

Przekop Mierzei Wiślanej

Rejs po Zalewie Wiślanym

Port w Krynicy Morskiej

Jedna z popularniejszych atrakcji Krynicy Morskiej. Na miejscu znajdziecie oferty rejsów do Fromborka, Elbląga i Tolkmicka. Część promów odchodzi także z Piasków, leżących już na samym końcu polskiej części Mierzei. Ceny do 100 zł, w zależności od punktu docelowego.

Wielbłądzi Garb

Wielbłądzi Garb w Krynicy Morskiej

Najwyższy punkt na Mierzei Wiślanej, a także najwyższa stała wydma w Europie mierząca 49,5 metra. Stąd zobaczycie Morze i Zalew jednocześnie, co ułatwia niewielka platforma na szczycie. Wielbłądzi Garb znajduje się ok. 2 km od centrum miasta i leży przy żółtym szlaku. Wejście na szczyt zajmie Wam do 15 minut.

Natura 2000 Krynica Morska
Natura 2000 Krynica Morska

Góra Pirata na Mierzei Wiślanej

Góra Pirata Krynica Morska

Góra Pirata położona jest nieco dalej, w kierunku Piasków na końcu Mierzei. Świetne miejsce dla fanów podziwiania natury, szczególnie ptaków (birdwatching). Na szczyt dostaniecie się także rowerem. Warto wziąć pod uwagę brak parkingu i górski charakter wędrówki – japonki lepiej zamienić na solidniejsze obuwie.

Krynica Morska atrakcje

A skąd nazwa? Oczywiście z legendy. Podobno w czasach, gdy mierzeja nie była jeszcze zwartym lądem a grupą wysepek, grasowali tu piraci. Ich kapitan często wdrapywał się na górę, żeby namierzyć potencjalne ofiary. Mówi się, że u podnóża góry piracki szef zakopał niegdyś skarb. Poszukiwania wciąż trwają…

Trasa rowerowa R10 w Krynicy Morskiej

Trasa R10 Krynica Morska

Kiedy odwiedziliśmy Krynicę po raz pierwszy w roku 2022 nie zdawaliśmy sobie sprawy, jak świetnie przygotowane trasy rowerowe tu znajdziemy. Trasa R10 należy do głównych atrakcji Krynicy Morskiej i cieszy się wielką popularnością. Nawet jeśli nie przywieziecie ze sobą rowerów, to ilość wypożyczalni dorównuje liczbie turystów. R10 swój początek ma w Świnoujściu i prowadzi aż do Elbląga, a jej długość wynosi 529 km. Jest częścią szlaku rowerowego EuroVelo 10, biegnącego wokół Morza Bałtyckiego.

Krynica Morska atrakcje

Dróżki prowadzące przez Mierzeję Wiślaną zawierają dodatkowo walory przyrodnicze, a świetnie przygotowana nawierzchnia o niewymagającym charakterze sprawia, że wycieczka jest wyjątkowo przyjemna nawet dla osób o słabszej kondycji. Niewątpliwie ogromny wkład w rozwój infrastruktury rowerowej miały fundusze unijne i realizacja projektu: Pomorskie Trasy Rowerowe o znaczeniu międzynarodowym R-10 i Wiślana Trasa rowerowa R-9.

Piaski - granica z Rosją

2022

Polecamy spacer pod ruską granicę! Przede wszystkim ze względu na kojący charakter wędrówki prowadzącej przez las, a potem plażą wzdłuż morza lub odwrotnie. Konfigurację każdy dobiera wg własnych upodobań.  

Oczywiście podejście pod granicę z wrogiem ma również ciekawe walory turystyczno – edukacyjne. W końcu tam to już Federacja Rosyjska. Nie przesadźcie z sesją fotograficzną – może się to skończyć interwencją Służby Granicznej. Gdy tak spokojnie wylegiwaliśmy się na krańcu Polski, nagle na plażę z wielkim impetem wjechał pogranicznik na quadzie. Jakież było zdziwienie ludzi, do których podszedł z poleceniem okazania wykonanych zdjęć…

Granica z Rosją w Piaskach

Do granicy dojdziecie z Piasków – na końcu jest spory (płatny) parking. My zostawiliśmy auto pod kościołem – w tygodniu postój jest za free.

Granica z Rosją w Piaskach
Atrakcje Krynicy Morskiej
Trasa R10 Krynica Morska

Promenada i ławeczka zakochanych w Krynicy Morskiej

Krynica Morska atrakcje

Spacer? Jak to zwykle bywa promenada będzie dobrym rozwiązaniem. Powstała m.in. dzięki funduszom unijnym w ramach wspomnianego wyżej projektu. Znajdziecie tu popularną ławeczkę zakochanych oraz rzeźby dzików.

Ławeczka zakochanych w Krynicy Morskiej
Krynica Morska atrakcje, ciekawostki, historia

Port, molo i wesołe miasteczko

Krynica Morska atrakcje

Centrum niewielkiej Krynicy Morskiej naszpikowane jest różnymi atrakcjami oraz wszystkim tym, co miasteczko turystyczne powinno posiadać. W porcie cumują niewielkie statki pasażerskie i inne małe jednostki. Stąd też odchodzą rejsy po Zalewie Wiślanym. Tuż obok jest lunapark i deptak, na którym dumnie prezentuje się figurka dzika. Niedaleko przystani ulokowano parking dla kamperów, gdzie swobodnie można podpiąć się do sieci oraz skorzystać z sanitariatów.

Pomnik Pierwszych Osadników

Pomnik Pierwszych Osadników

Znajdziecie go tuż przed wjazdem do centrum miasta, obok posterunku Policji. Umieszczono na nim napis:

To nie sztorm na morzu, ale wiatr historii rzucił nas w te strony. 

Wykonany przez gdańskiego rzeźbiarza Stanisława Milewskiego w roku 2010 r.

Dziki w Krynicy Morskiej

Krynica Morska atrakcje

Dziki w Krynicy Morskiej są wszędzie i na pewno nie boją się turystów. Ale jak śpiewał Pan Kleks: Dzik jest dziki, dzik jest zły, dzik ma bardzo ostre kły… Warto pamiętać, że to dzikie zwierzę i jeśli poczuje się zagrożone może zaatakować.

 

Dziki w Krynicy Morskiej
Dziki w Krynicy Morskiej

Dziś są wizytówką Krynicy Morskiej i mają tu nawet swój pomnik. Wzorem wrocławskich Krasnali czy katowickich Beboków w miasteczku pojawiły ich rzeźby odwzorowujące ludzkie postacie. Poszukiwanie rodziny małych brązowych dzików jest popularną atrakcją Krynicy Morskiej, która szczególnie spodoba się najmłodszym.

Dziki w Krynicy Morskiej
Dziki w Krynicy Morskiej
Figurki dzików w Krynicy Morskiej
Figurki dzików w Krynicy Morskiej

Atrakcje Krynicy Morskiej - co zwiedzić w okolicy?

Muzeum Stutthof w Sztutowie - były nazistowski obóz koncentracyjny

Muzeum w Sztutowie. Kl Stutthof

Muzeum powstało tu w roku 1962 z inicjatywy więźniów KL Stutthof i od tego momentu nie pozwala nikomu zapomnieć o przerażających wydarzeniach z lat 1939-1945. Wg różnych danych liczba ofiar tego niemieckiego obozu śmierci wyniosła 65 tys. Wstęp do Muzeum jest bezpłatny, a pobyt w nim wprawi Was w długie chwile zadumy i żalu.

Muzeum w Sztutowie. Kl Stutthof

Marzęcino - najniższy punkt w Polsce

Marzęcino. Najniższy punkt w Polsce

Leży pośrodku niczego, a znalezienie go było prawdziwym wyzwaniem. Oprócz tabliczki przy głównej drodze nie ma tam żadnych innych drogowskazów. Radź sobie sam człowieku. 🙂 Od 2022 r. Raczki Elbląskie nie są już najniżej położnym punktem Polski. Obecnie palmę pierwszeństwa dzierży wspomniane Marzęcino ze swoją depresją 2,2 m p.p.m., oznaczoną drewnianą wieżą triangulacyjną w środku szczerego pola.

Muzeum Zalewu Wiślanego

Krynica Morska atrakcje

Tam nie byliśmy. 🙂 Gdzieś głęboko przeczuwaliśmy, że nasz 4 latek może nie do końca wciągnąć się w tematykę Muzeum. A z doświadczenia wiemy, że brak zainteresowania u dziecka przekłada się na niepohamowaną chęć brojenia. Uznaliśmy, że lepiej sobie tego oszczędzić.

Polska jest piękna – to jasne. 🙂
 Zapraszamy do zapoznania się z innymi miejscami w naszym kraju, które w tzw. międzyczasie zdążyliśmy opisać.

5/5 - 2 głosów --> OCEŃ WPIS
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments