W góry na Mazury. Piękna Góra - Gołdap
Piękna Góra (272 m n.p.m.) w gminie Gołdap, niedaleko granicy z Federacją Rosyjską z pewnością nie należy do najwyższych szczytów w Polsce. Ale czy oznacza to, że nie ma nic do zaoferowania? Wręcz przeciwnie. Podobnie jak w południowej części naszego kraju, jest tu wiele atrakcji typowo górskich, choć może o nieco mniejszym kalibrze.
Piękna Góra - turbulencje
Kawiarnia obrotowa na Pięknej Górze
Czas spędzony na mazurskiej ziemi, był zdecydowanie inny niż podczas wcześniejszych naszych wypadów. Mieliśmy na pokładzie rocznego załoganta, który nie dawał o sobie zapomnieć. Jak na swój nieduży przebieg, umiejętności zwracania na siebie uwagi i artykułowania potrzeby ciągłego jedzenia opanował do perfekcji. Nie jest to oczywiście powód do zaprzestania podróżowania, ale skłania do głębszych przemyśleń niż tylko zadanie sobie podstawowego pytania: „To gdzie jedziemy?”.
Na szczyt Pięknej Góry prowadzi m.in. wyciąg krzesełkowy, z którego bez zastanowienia skorzystaliśmy (cena: 10 zł w dwie strony). Jak widać, nie każdemu się podobało 🙂 W tym czasie Paweł ledwo stał na nogach, trudno więc mu się dziwić, że przerażało go niemal wszystko.
Oczekiwanie na wolny stolik w sezonie może trochę zająć. My czekaliśmy ok. pół godziny. Kawiarnia jest miejscową atrakcją, przez co szczególnie w letnie weekendy, są tam tłumy turystów. Serniczek zagościł na naszym stoliku dopiero po kolejnych 25 minutach. Nie macie pojęcia, jaką udręką było spoglądanie na innych wcinających ciasto w towarzystwie aromatycznej kawy. A widzieliśmy ich sporo, bo przecież podłoga się obraca.
W czasie 50 minut, zataczamy pełen krąg, obserwując oprócz wspomnianych wypieków, także Puszczę Romincką i w oddali miasto Gołdap.
Kawiarnia obrotowa na Pięknej Górze to także centrum konferencyjne. Z pełnym wyposażeniem, klimatyzowaną salą, ładnymi widokami i smacznymi deserami, nudne nieraz szkolenia nabiorą trochę uroku.
Piękna Góra - atrakcje
- Piękna Góra jest ewenementem na północy Polski. Obok Mikołajek, to drugi wyciąg krzesełkowy w tej części kraju. Są tu również dwa inne wyciągi orczykowe, usytuowane przy trasach zjazdowych, o łącznej długości dochodzącej do 2000 m.
- Ze szczytu w kierunku restauracji znajdującej się u podnóża góry, prowadzi betonowy tor saneczkowy, otwarty w lecie i zimie.
- A może park linowy? Ta atrakcja, choć na ogół dostępna, bywa okresowo wyłączana z oferty. Czyżby któraś z lin pękła? 😉
- Safari na Mazurach? Proszę bardzo. Na 300 ha ogrodzonego terenu, można podziwiać wiele gatunków rzadko spotykanych na co dzień zwierząt – daniele, jelenie marali, muflony, tarpany i wiele innych. Wycieczka odbywa się na pokładzie samochodu terenowego, ale jeśli ktoś liczy na kolację z ustrzelonego zwierza, to na szczęście się zawiedzie – to tzw. bezkrwawe safari.
- Nadmiar energii można również wyładować w inny sposób. W zajeździe dostępna jest kręgielnia.
Wpatrując się w okolicę, warto także rozważyć wizytę w innych interesujących miejscach tego regionu. Nam udało się odwiedzić Miasto Gołdap z Uzdrowiskiem, tężniami i wieżą ciśnień, Mosty w Stańczykach, Puszczę Romincką i Piramidę w Rapie.