Co możemy przewozić w bagażu podręcznym na pokładzie samolotu?

Bagaż podróżny

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Nazwa naszego bloga zobowiązuje – czas na garść praktycznych i aktualnych informacji dotyczących przewozu żywności w bagażu podręcznym. Jak wiecie mamy dużą słabość do ciast, słodyczy i przekąsek, które często pakujemy do plecaka ruszając na górskie szlaki, czy zwiedzanie zagranicznych miast. Co jednak z podniebnymi podróżami – czy lecąc samolotem możemy przewozić w bagażu podręcznym… ciasto?

Przewóz żywności samolotem

“Mały głód” nie wybiera i może nas dopaść w czasie podróży i transferu. Podróże samolotem często wzmagają apetyt, ponieważ razem z kontrolą, boardingiem i samym lotem potrafią być bardzo długie, ale też stresujące. Na szczęście linie lotnicze nie zakazują przewozu żywności w bagażach: rejestrowanym i podręcznym. Istotna różnica polega jednak na tym, że w bagażu rejestrowanym można przewozić niemal wszystko (oczywiście uwzględniając standardy bezpieczeństwa oraz wagi), a do podręcznego odnosi się szereg zasad i regulacji.

Przepisy celne a jedzenie w bagażu

Regulacje celne odnoszą się głównie do przewozu żywności spoza Unii Europejskiej do krajów członkowskich UE. Zakaz dotyczy posiadania w bagażu podręcznym nabiału, warzyw, owoców, a także mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Podróżni powinni każdorazowo zapoznać się z wymogami celnymi krajów tranzytowych oraz kraju docelowego podróży podniebnych, ponieważ pozwoli to uniknąć problemów z bagażem na etapie kontroli lotniskowej.

Dozwolona żywność w bagażu podręcznym

Głównym obostrzeniem w kwestii przewozu żywności w bagażu podręcznym jest wymóg oryginalnego opakowania z datą przydatności do spożycia oraz pojemność i konsystencja danego pokarmu.
Produkty szybko psujące się często nie mogą być wnoszone na pokład samolotu, to samo może dotyczyć np. domowych wypieków jak ciasto, które było inspiracją do naszego dzisiejszego wpisu. Polecamy sprawdzić wymagania linii lotniczej, którą wybraliśmy na naszego przewoźnika w podróży – regulacje w tym zakresie różnią się od siebie w zależności od firmy.
Napoje oraz produkty płynne i półpłynne zasługują na osobne wyróżnienie – w naszym bagażu podręcznym możemy łącznie przewozić 1 litr płynów, który będzie rozdzielony na pojemniki o pojemności maksymalnie 100 ml. Pamiętajmy, że jest to wymóg wspólny także dla kosmetyków. Przepisy te wynikają z wymogów bezpieczeństwa i miejmy na uwadze, że jeśli chodzi o żywność, to obejmuje to swoim zakresem również takie produkty jak dżemy, galaretki, przeciery, sosy, a nawet miękkie sery!
Na tym polu czeka nas – pasażerów – prawdziwa rewolucja: od 2023 roku niektóre lotniska zmieniły zasady i omawiane limity. Nowoczesne skanery 3D pozwalają na przewóz do 2 litrów płynów i to bez wymogu podzielenia tej pojemności pomiędzy pojemniki. Zachęcamy do zapoznania się z zaleceniami poszczególnych lotnisk.

Opóźniony lot

Ekscytacja związana z podróżą, starannie przygotowane przysmaki, dopełnienie wszelkich wymogów lotniska i przewoźnika może nagle okazać się niewystarczające, aby cieszyć się z nadchodzącej przygody. Niespodziewane sytuacje, takie jak opóźniony lot mogą nam skutecznie popsuć humor i pokrzyżować plany. Gdy opóźnienie przekroczy 3 godziny i wystąpią dodatkowe okoliczności – może należeć Ci się https://skysupport.pl/odszkodowanie-za-opozniony-lot/. Warto znać prawa, które przysługują pasażerom w takiej sytuacji – odszkodowanie to dobra rekompensata za niedogodności, z którymi musimy się zmierzyć, gdy nasz lot zostanie opóźniony.

5/5 - 2 głosów --> OCEŃ WPIS
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments