Chełmiec: parking, szlak z Boguszowa - Gorców. Korona Gór Polski

Góry Wałbrzyskie

Chełmiec z parkingu w Boguszowie – Gorcach to najpopularniejsza trasa na szczyt Gór Wałbrzyskich. Zielony szlak nie zaskakuje trudnością i jest idealną propozycją na spokojny, niedzielny spacer.  Będąc w tych okolicach, warto także zajrzeć do Wałbrzycha, drugiego najludniejszego miasta na Dolnym Śląsku, niegdyś wielkiego ośrodka przemysłowego. Niestety dziś po dawnej świetności pozostały już tylko wspomnienia oraz pozamykane kopalnie i huty. A jeśli należycie do grona klubowiczów Korony Gór Polski, to aż prosi się, aby Chełmiec połączyć z wycieczką na inne szczyty, ale o tym jeszcze wspomnimy.

Chełmiec w Górach Wałbrzyskich

Góry Wałbrzyskie

Góry Wałbrzyskie położone są w Sudetach Środkowych i w całości znajdują się na terenie naszego kraju. Kiedy w roku 1997 powoływano projekt Korona Gór Polski, jako najwyższy szczyt uznano właśnie Chełmiec (851 m n.p.m.). Późniejsze badania pracowników AGH w Krakowie zweryfikowały tą klasyfikację. Okazało się, że wyższa jest góra Borowa (853 m n.p.m.), a wcześniejszy błąd pomiarów wynikał… z ustawienia przyrządów mierniczych na wieży widokowej. Cytując klasyka to nie błąd tylko wielbłąd. 🙂 

Góry Wałbrzyskie

Przez swoją szczególną, stożkową sylwetkę, Chełmiec jest charakterystycznym punktem w okolicach Wałbrzycha, wznoszącym się 400 metrów ponad otaczające go tereny.

Chełmiec parking

Idealnym miejscem postoju jest z pewnością bezpłatny parking w miejscowości Boguszów-Gorce. Trzeba dodać, że nie ma rozmiarów boiska, a obecność Chełmca w Koronie Gór Polski, szczególnie w weekendy może oznaczać brak wolnych miejsc. Listę najpopularniejszych szlaków KGP oraz propozycji parkingów znajdziecie w innym naszym wpisie: https://zciastemwplecaku.pl/korona-gor-polski-parkingi/

Chełmiec parking
Chełmiec parking

Zielony szlak na Chełmiec z parkingu w Boguszowie- Gorcach

Zielony szlak na Chełmiec z parkingu w Boguszowie Gorcach
Zielony szlak na Chełmiec

Wycieczka na Chełmiec nie należy do bardzo wymagających. Równa nawierzchna i jasno wytyczona droga to idealna propozycja na spokojny spacer dla rodzin z dziećmi (nawet z wózkami), a także dla osób w bardziej zaawansowanym wieku i słabszej kondycji. Zielony szlak na Chełmiec z parkingu w Boguszowie-Gorcach wiedzie początkowo przez las, potem przechodzi malowniczo przez pola, otoczone niewielkimi pagórkami. Już na początku natkniecie się na kamienne płyty, będące częścią Drogi Krzyżowej Górniczego Trudu wytyczonej w roku 2001. 

Droga Krzyżowa Górniczego Trudu w Boguszowie Gorcach

Po przejściu wspomnianej polany dochodzimy do granicy lasu bukowego i informacji o terenie chronionym Natura 2000. W międzyczasie mijamy tablice edukacyjne, na których możemy przeczytać m.in. o historii lasów świerkowych na tym terenie. Okazuje się, że w przeciwieństwie do buczyny, świerk został tu nasadzony przez człowieka. Ma to oczywiście związek z rozwojem przemysłu w rejonie wałbrzyskim i szerokim zapotrzebowaniem na drewno. 

Chełmiec Góry Wałbrzyskie
Chełmiec: parking, szlak, Korona Gór Polski

Po 1,5 km od punktu startu dochodzimy do przełęczy Rosochatka (710 m n.p.m.) i znajdującego się tam skrzyżowania dróg. Nie zmieniamy trasy i dalej podążamy zielonym szlakiem. Podczas naszych górskich przygód z reguły staramy się nie wracać po swoich śladach i, o ile to oczywiście możliwe, wybierać różne szlaki.

Przed metą

Dalej przechodzimy przez Mały Chełmiec (776 m n.p.m.) i wzdłuż drogi krzyżowej kierujemy się na szczyt. Tego dnia pogoda nie była oszałamiająca, więc i turystów nie spotkaliśmy zbyt wielu. Jednak głównym czynnikiem „generującym” ruch na szlaku niepodważalnie są dni wolne. I właśnie dlatego, chcąc mieć góry trochę bardziej dla siebie, preferujemy wyjazdy w środku tygodnia. 

Góry Wałbrzyskie

Chełmiec - co na szczycie?

Na górze znajdziecie 45 metrowy Krzyż Milenijny postawiony tu w roku 2000. Jego budowa wzbudziła wiele kontrowersji ze względu na ingerencję w naturalne środowisko tego miejsca. Są tam również wieża transmisyjna i przede wszystkim częściowo odbudowana wieża widokowa z roku 1888. W ostatnich latach udostępniano ją od piątku do niedzieli, w okresie od marca do listopada. Aktualne informacje uzyskacie w Urzędzie Miasta Szczawno-Zdrój (tel. 74 849 39 16).

Wieża widokowa na Chełmcu
Wieża widokowa na Chełmcu

W drogę powrotną z Chełmca na parking w Boguszowie-Gorcach wybraliśmy się szlakiem żółtym. Jest bardziej stromy, ale po drodze można dostrzec piękne panoramy, które z lasu są mniej widoczne.

Chełmiec parking

Co robimy po dotarciu na szczyt? Oprócz radości ze zdobycia kolejnego wierzchołka zawsze rozpoczynamy od sesji zdjęciowej i odciśnięcia pieczątki w książeczkach. Pewnie słyszeliście powiedzenie: kto nie ma w głowie ten ma w nogach. Tak właśnie było na Biskupiej Kopie, kiedy po dość wyczerpującym szlaku z Pokrzywnej, o pieczątce przypomniało nam się 1,5 km po zejściu z góry…

Pieczątka na Łysicy

Podsumowanie

Chełmiec parking

Szlak zielony na Chełmiec z parkingu w mieście Boguszów – Gorce to najpopularniejsza trasa na szczyt Gór Wałbrzyskich. Wędrówka ma przyjemny i niewymagający charakter, przez co sił powinno starczyć także na inne wyzwania tego dnia. Jak wspominaliśmy, Chełmiec nie jest tu najwyższą górą, a jeśli zależy Wam na zdobyciu prawdziwego, choć pominiętego lidera tego rejonu, to w planie dnia warto także uwzględnić Borową. Podczas 3 dniowej wycieczki, oprócz Chełmca zdobyliśmy jeszcze Skalnik, Skopiec, Śnieżkę, Wysoką Kopę oraz Waligórę.

Chełmiec z Boguszowa-Gorców

Wybrane trasy na szczyt Gór Wałbrzyskich:

  • Opisywany wyżej: Chełmiec parking w Boguszowie-Gorcach – (ok. 6,2 km, 2 godz.)
  • Szczawno Zdrój (niebieski szlak ) – (5 km, 2 godz.)
  • Lubomin (zielony szlak) – (8,5 km, 3 godz.)

Zachęcamy do oceny i komentowania naszych artykułów.
To nieoceniona pomoc w tworzeniu nowych treści.  🙂

4.8/5 - 29 głosów --> OCEŃ WPIS
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments