Ciasto szpinakowe w wydaniu świątecznym. Najpopularniejszą formą dekoracji tego ciasta, czyli granat zastąpiliśmy suszoną żurawiną i czekoladowymi jajcami. Trudno je nazwać małokalorycznym, ale od jednego, no może 4 kawałków, nikt jeszcze nie umarł… 🙂
SKŁADNIKI*
I. CIASTO**
– 1 opakowanie mrożonego, rozdrobnionego szpinaku (450 g) – 1 i 3/4 szkl. mąki pszennej tortowej – 3 całe jajka – 3/4 szkl. oleju – 3/4 szkl. cukru pudru lub drobnego cukru – 2 łyżeczki proszku do pieczenia
II. MASA ŚMIETANOWA
– 1 op. serka mascarpone (250 g) – 1 op. śmietany kremówki 30% lub 36% (200 ml) – 3 łyżki cukru pudru – 1 łyżka cukru waniliowego – 1 op. śmietan fix (lub 2, jeśli coś pójdzie nie tak) 🙂
CZAS PIECZENIA: ok. 40 MIN. TEMPERATURA: 185 °C
* Podana ilość składników dot. tortownicy o średnicy 24 cm **Nie zapomnijmy o bułce tartej do formy lub papierze do pieczenia.
PRZYGOTOWANIE
I. CIASTO
Jajka warto wcześniej wyciągnąć z lodówki, tak aby nabrały temperatury pokojowej. Bedą się lepiej ubijały. Zapomnieliście to zrobić? Nic straconego – zawsze można włożyć je do ciepłej wody.
CAŁE jajka (żółtko, białko, bez skorupki) 🙂 ubijamy z cukrem, a następnie stopniowo dolewamy oleju, na końcu dodając rozdrobniony szpinak.
Czas na mąkę. Powinno się ją wcześniej przesiać i wymieszać z 2 łyżeczkami proszku do pieczenia.
W międzyczasie włączamy piekarnik (grzałka góra – dół) i ustawiamy 185 stopni.
Po wymieszaniu całości, masę wlewamy do przygotowanej wcześniej formy. A teraz do pieca na ok. 40 minut. Warto, co jakiś czas kontrolować sytuację. Jeśli za bardzo się przyrumienia – można je przykryć folią aluminiową.
Na koniec, drewnianym patyczkiem sprawdzamy, czy ciasto nie jest jeszcze surowe. Jeśli na patyczku zobaczymy przyklejoną masę, to znak, że trzeba jeszcze poczekać.
II. CIASTO SZPINAKOWE - MASA ŚMIETANOWA
Ta część w zasadzie nie wymaga komentarza. Dodajemy schłodzony serek mascarpone i śmietanę kremówkę do naczynia, następnie cukier i śmietan fix. Masa musi być bardzo sztywna, żeby przytrzymała warstwy ciasta.
Warto wybrać głębokie naczynie, chyba, że chcecie pomalować kuchnię na nowo…
III. CIASTO SZPINAKOWE - WYKOŃCZENIE
Po wyjęciu ciasta, odczekajmy, aż jego temperatura nieco opadnie. Następnie kroimy placek w poprzek na 2 warstwy. Dolna powinna być nieco grubsza.
Teraz powinniśmy zeskrobać z obu połówek „mech”, który będzie służyć do końcowej dekoracji.
Kiedy obie warstwy będą już chłodne, wykładamy na spodnią część ok. 1 cm masy śmietanowej. Następnie przykrywamy ją górnym plackiem i całość wysmarowujemy śmietanowym kremem.
Końcowym etapem jest posypanie ciasta wiórkami, wcześniej zeskrobanymi z obu połówek.
IV. CIASTO SZPINAKOWE - DEKORACJA
To już sprawa indywidualna. Najczęściej dodaje się granat, nadający całości zupełnie innego smaku. Przyda się coś na przegryzienie dość słodkiego jednak ciasta.
My użyliśmy suszonej żurawiny.
Wyszło super 🙂
Smacznego! Zapraszamy do przeglądnięcia innych przepisów!
Dzięki. Nawet zzieleniałe ciasto potrafi być pyszne 🙂
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności
bardzo dobre ciasto polecam smaczne
Dzięki. Nawet zzieleniałe ciasto potrafi być pyszne 🙂