Lubomir - parking, szlaki - Korona Gór Polski

Lubomir - Obserwatorium Astronomiczne

Znalezienie najkrótszego szlaku na Lubomir i możliwie niedalekiego parkingu było dla mnie jedynym ratunkiem tamtej, wrześniowej soboty. Czas uciekał, a na 15.00 miałem umówioną wizytę kontrolną u teściowej i jak pewnie się domyślacie – MUSIAŁEM być. Właśnie dlatego, moja akcja ekspedycyjna na najwyższy szczyt Beskidu Makowskiego (904 m n.p.m.), nie należała niestety do najbardziej spektakularnych.

Lubomir - parking i szlak

Lubomir - parking, szlak, Korona Gór Polski

Klasyfikacja szczytu jest dość problematyczna. W jednych opracowaniach jest on w paśmie Beskidu Wyspowego, a w innych Makowskiego i ten właśnie przyjęto w Klubie Zdobywców Korony Gór Polski (KGP). Podobnie z wysokością – na tabliczce znajdziecie 904 m n.p.m., a w książeczkach KGP widnieje poziom 912 (?). Nazwę szczytu nadano na cześć księcia Kazimierza Lubomirskiego, który ofiarował domek myśliwski i 10 ha lasu pod nową stację obserwacyjną. Tam właśnie postawiono w latach ’20 ubiegłego wieku Obserwatorium Astronomiczne.

Gościniec pod Lubomirem
Najkrótszy szlak na Lubomir rozpoczyna się w Węglówce, kilometr od Gościńca, a nieco bliżej znajduje się  parking. Proponuję wybrać właśnie ten i nie podjeżdżać pod sam Gościniec, głównie ze względu na żwirową i nierówną nawierzchnię. Jeśli jednak wybierzecie tą drogę, z pewnością zauważycie osobliwe tabliczki z groźnym napisem:
Lubomir
Lubomir - parking, szlak, Korona Gór Polski
Lubomir parking
Lubomir - parking
Wystartowałem o 9.00 szlakiem czerwonym i na szczycie, po pokonaniu 2,5 km znalazłem się 30 minut później… Ledwo zdążyłem włączyć kilka ulubionych kawałków i na chwilę odpłynąć gdzieś we własnych myślach, a oczom mym ukazał się las… 🙂 a potem wspomniane obserwatorium. Nie zdobyłem jeszcze wszystkich szczytów Korony Gór Polski, ale z pewnością ten, dla którego przejechałem 140 km, należy do mniej ciekawych.
Lubomir - parking, szlak, Korona Gór Polski

Obserwatorium Astronomiczne na Lubomirze

Obserwatorium Astronomiczne im. Tadeusza Banachiewicza wybudowano ponownie w roku 2007.  Znajduje się zaraz przy wierzchołku (pierwotne zabudowania zostały całkowicie zniszczone przez Niemców w czasie II wojny światowej). Po dojściu na szczyt okazało się, że budynek był jeszcze zamknięty. Po zrobieniu sesji z tabliczką i wypiciu karmi (to zamiast ciasta 🙂 poszedłem na 45 minutowy spacer po lesie. Oto efekt 😉

Grzybobranie na Lubomirze
Grzybobranie na Lubomirze

Bilet wstępu kosztuje 5 zł i obejmuje krótki filmik historyczny, 2 zdania od Pana Zdzisia nt. pracy placówki i możliwość „przetestowania” teleskopu. Tu również znajdziecie element nieodłączny każdej książeczce KGP, czyli pieczątkę. W całym obserwatorium pracuje tylko 1 astronom (w zależności od pogody), a wspomniany Pan, jest odpowiedzialny głównie za ruch turystyczny.

Lubomir - Obserwatorium Astronomiczne
Obserwatorium Astronomiczne im. Tadeusza Banachiewicza na Lubomirze
Lubomir - Obserwatorium Astronomiczne

Wrażenia

Jeżeli zależy Wam na „zaliczeniu szczytu”, albo jak w moim przypadku goni Was czas, to wybór czerwonego szlaku na Lubomir wraz pobliskim parkingiem będzie dobrą decyzją. Niestety trasa nie obfituje w zapierające dech w piersiach widoki, choć głębsza eksploracja terenu 🙂 nieco zmienia obraz sytuacji. 

2 lata po mojej wycieczce, na Lubomir wybrała się samotnie Monika. Na szczęście nie śpieszyła się do teściowej i mogła lepiej poznać tamte rejony. Oto efekty:

Lubomir - parking, szlak, Korona Gór Polski
Czerwony szlak na Lubomir
Lubomir - parking, szlak, Korona Gór Polski
Lubomir - parking, szlak, Korona Gór Polski
Monika na Lubomirze

Warto rozważyć połączenie wycieczki na Lubomir z innym szczytem – np. Mogielicą, startując z przełęczy Rydza Śmigłego. Kiedy spacerowałem szlakami Beskidu Makowskiego, był to czas nieskażony jeszcze pandemią, więc koszty podróży udało mi się obniżyć dzięki blablacar. Często z niego korzystamy, a właściwie korzystaliśmy, bo trudno dziś sobie wyobrazić wzięcie do samochodu kogoś, kto może cię załatwić własnym oddechem…

Łącznie przeszedłem ok. 6 km (z oddalonego miejsca parkingowego). Nie dużo, ale podejście wiedzie cały czas pod górkę, czasami dość solidnie. Można się troszkę zmęczyć.

Wybrane szlaki na Lubomir

– szlak czerwony – opisywany wyżej – start z parkingu pod Gościńcem. To zdaje się najkrótsza trasa na Lubomir – 1,1 km, 35 minut 🙂
trasa czerwona – bardzo popularny, ze Schroniska PTTK na Kudłaczach – 3,5 km, 1 godz. 10 min.
droga czerwona– z Przełęczy Jaworzyce (przez opisywany, Gościniec pod Lubomirem) –3 km, czas ok. 1. godz. 20 min
szlak zielony – z Wiśniowej, 7 km, 2,5 godz.
droga żółta – z Przełęczy Zasańskiej, a następnie trasą czerwoną w kierunku szczytu – 8 km, 3 godz.
trasa żółta – z Lubień, później drogą czerwoną przez Trzy Kopce na szczyt – 11,5 km, 4,5 godz.

Zachęcamy do oceny i komentowania naszego artykułu.
To nieoceniona pomoc w tworzeniu nowych treści.  🙂

4.8/5 - 18 głosów --> OCEŃ WPIS
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Gość

Gratulacje kolejnego szczytu! Moim zdaniem Lubomir toczy zacięta walkę z Łysicą a niechlubną pozycję w rankingu na najciekawszy szczyt.