Hel w 1 dzień - atrakcje, zwiedzanie. Co zobaczyć na Helu?

Hel w 1 dzień

Bedąc na Helu atrakcji Wam nie braknie. Czy poświęcenie zaledwie jednego dnia na zwiedzanie wystarczy? Bez problemu, ale powiedzmy sobie szczerze, to trochę mało.

Wg gwary pomorskiej Hel oznacza miejsce wzniesione, odkryte dla wiatrów i bez wątpienia tak jest – przekonamy się o tym szczególnie na końcu cypla. Jadąc półwyspem Helskim, długim na 35 km, oddzielającym Zatokę Pucką od Morza Bałtyckiego mijamy po drodze m.in. Chałupy, Jastarnię i Juratę, – miejscowości bardzo oblegane, w których znalezienie noclegu bywa trudnym zadaniem. Przekonaliśmy się o tym na własnej skórze w lecie 2020, kiedy to pandemia w czarodziejski, nie znany nikomu sposób, nagle zniknęła, a rodacy ruszyli w Polskę.

Hel - jak dojechać?

Hel w 1 dzień
Wybraliśmy się do piekła samochodem. Prowadzi tam jedna, główna droga i nikogo nie powinno dziwić, że bywa bardzo zakorkowana. Nie jest to oczywiście jedyna możliwość dotarcia do Helu. Na koniec Polski spokojnie dostaniemy się także autobusem, pociągiem i rowerem – z pewnością dróżek rowerowych tu nie brakuje. Istnieje także droga morska – tramwaje wodne regularnie kursują z Trójmiasta oraz Zatoki Puckiej. Więcej tutaj.

Hel - atrakcje

Wiele zależy od Waszych preferencji. Hel oferuje bardzo szeroką gamę różnych atrakcji i z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie. Nasza trasa rozpoczęła się o godz. 9.30 przy Muzeum Obrony Wybrzeża. Na mecie, po 11 godzinach wędrówki mieliśmy 17 km na liczniku.

HEL W 1 DZIEŃ – WYSOKA INTENSYWNOŚĆ, JESZCZE WIĘKSZE WRAŻENIA

Muzeum Obrony Wybrzeża

Muzeum Obrony Wybrzeża
Otwarte w roku 2006. Znajduje się niemal u progu wjazdu do miasta Hel. Parkingi zlokalizowano tuż obok głównej drogi, skąd musimy podejść ok. 10 minut do wejścia. Muzeum posiada szeroką ekspozycję. Znajdziemy tu kilkanaście wystaw stałych, o różnej tematyce,  nawiązujących głównie do okresu II wojny światowej. Na zewnątrz prezentowane są baterie, działa oraz inne obiekty militarne. Za opłatą, możemy także skorzystać z kolejki wąskotorowej, strzelnicy bojowej i sportowej, a także skosztować coś z menu wojskowego w kuchni polowej.

Muzeum Rybołówstwa w Helu

Muzeum Rybołówstwa w Helu​
Jest częścią Muzeum Narodowego w Gdańsku, zlokalizowane tuż obok centrum helskiego portu. Ekspozycje zaaranżowano na 3 kondygnacjach. Opowiadają historię Bałtyku, dzieje rybołówstwa w Zatoce Puckiej i Zalewie Wiślanym. Muzeum jest dobrze przystosowane dla osób niepełnosprawnych – dzięki zainstalowanej windzie dostaniemy się na każde z pięter, oprócz szczytu wieży. Wejście na taras zawiera się w cenie wykupionego biletu (oprócz dnia bezpłatnego). Na górze zastanie nas taki oto widok:
Hel - promenada
Hel - atrakcje
Hel w 1 dzień
Hel w 1 dzień

Fokarium

Chciałbym powiedzieć, że było pięknie i naprawdę warto, ale niestety nie udało nam się zarezerwować biletów. Fokarium to jedna z głównych atrakcji Helu. Tego dnia kolejka do wejścia liczyła pewnie z 50 osób, a czekanie w 30 stopniowym upale z małym, ryczącym dzieckiem nas zniechęciło.

Posąg Neptuna w Helu

Posąg Neptuna - Hel w 1 dzień
Hel w 1 dzień

Rzeźba została wykonana w granicie na wzór Neptuna z Bolonii i oficjalnie odsłonięta w roku 2020.

Znajduje się na Bulwarze Nadmorskim, niedaleko Fokarium. Wg legendy, jeśli okrążysz posąg 2 razy w ruchu przeciwnym do wskazówek zegara (tak, jak autor oryginału Jean de Boulogne), to szczęście i powodzenie odtąd staną się częścią twojego życia.

Niedługo po odsłonięciu dzieła, turysta z Warszawy urwał Neptunowi kawałek męskości. Straty wyceniono na 30 tys. złotych. Na szczęście uszkodzenia udało się szybko naprawić, bo ów wandal zostawił ten delikatny element na miejscu zdarzenia.

Kopiec Kaszubów

Kopiec Kaszubów

Kamienny pomnik, ufundowany przez Zrzeszenie Pomorsko – Kaszubskie. Symbolizuje Hel, jako początek Polski. Elementem obrazującym jedność społeczności kaszubskiej jest Gryf, widoczny w środkowej części pomnika. Stąd jego nazwa.

Latarnia morska w Helu

Latarnia morska - Hel w 1 dzień

Latarnia znajduje się na końcu Półwyspu Helskiego. Ma 41,5 m wysokości. Dzisiejsza budowla została postawiona w 1942 r. zastępując swoją poprzedniczkę z przełomu XVIII i XIX wieku wysadzoną w trakcie działań wojennych przez polskich saperów. Na szczycie czerwonej latarni znajdziemy taras widokowy. Niewątpliwie jest jedną z popularniejsych atrakcji Helu, która w czasie 1 dnia zwiedzania piekła zdecydowanie warta jest odwiedzenia.

Plaża i promenada

Hel w 1 dzień

Na Helu są 2 plaże – Duża – nad samym morzem oraz Mała – przy zatoce, niedaleko fokarium.
Plaża przy Bałtyku była kiedyś niedostępna dla turystów – był to teren częściowo wojskowy.

Promenada - Hel w 1 dzień
Hel atrakcje

Trasę spacerową udostępniono w roku 2013 . Biegnie od portu rybackiego, brzegiem Zatoki aż do cypla helskiego.

Rejon umocniony Hel

Hel w 1 dzień

Dla sympatyków historii i militariów pas umocnień wybrzeża z pewnością będzie interesujący. Przypomnijmy, że Hel podczas II wojny światowej bronił się przez 32 dni, co często jest tu podkreślane.

Domy rybackie przy ul. Wiejskiej

Domy Rybackie w Helu
Hel w 1 dzień

Będąc w mieście, mimowolnie trafimy na jej główną ulicę, przy której znajdują się liczne, zabytkowe domy rybackie (kaszub. chëcz), powstałe w XIX wieku. Ich specyficzna budowa i wystrój świetnie oddają klimat przeszłych lat.

Hel w 1 dzień

Helskie Wydmy

Helskie Wydmy

Rezerwat przyrody, o powierzchni 108 ha, znajduje się w części cyplowej Helu. Charakterystyczny biały kolor piasku i porastający go las iglasty to znak rozpoznawczy tego terenu. 

Hel w 1 dzień
Po 17 km wędrówki humory w pełni dopisywały

Podróże małe i duże. W drogę!

Jeśli zainteresowała Cię forma podróżowania na własną rękę, wg własnego planu, to zapraszamy po więcej, na stronę główną https://zciastemwplecaku.pl

A może góry? Nie jesteśmy wytrawnymi górołazami, ale popularną dziś Koronę Gór Polski udało nam się zdobyć. Opis najciekawszych szlaków i innych przydatnych wskazówek znajdziecie tu: https://zciastemwplecaku.pl/korona-gor-polski/ 

Zachęcamy do oceny i komentowania naszego artykułu.
To nieoceniona pomoc w tworzeniu nowych treści.  🙂

4.9/5 - 18 głosów --> OCEŃ WPIS
Subscribe
Powiadom o
guest

6 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Agnieszka

O rany po tej recenzji człowiek ma ochotę się spakować i tam pojechać, szczególnie że teraz wie na co zwrócić uwagę 😉(rezerwacja biletu do fokarium on-line, podobnie z kolejką na Kasprowy można zaoszczędzić sporo czasu). Przyznam się że jak morze mnie nie pociągało (bardziej że mnie kozica niż foka🤣) to po waszej recenzji doszłam do wniosku że trzeba by tamte rejony odwiedzić 👍

Gość

Wprawdzie na Helu już byłem, ale ciągnie mnie tym razem przemierzyć go rowerem 🙂 no i wokół tego Neptuna trzeba zrobić rundę, może to coś pomoże 🙂

Gość

hmmm może w takim razie w tym roku kierunek hel ? zobaczymy :). Dzięki za recenzję ;).