Jagodna - Schronisko, wieża widokowa, szlaki

Schronisko Jagodna

Najpopularniejszym punktem rozpoczęcia wędrówki na najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich jest urokliwe Schronisko Jagodna. Podobnie jak kilka innych elementów Korony Gór Polski, Heidel-Berg (dawna nazwa Jagodnej) skrywa w sobie pewną dwuznaczność, ale o tym jeszcze wspomnimy. Przed wizytą na Przełęczy Spalona, w miejscu gdzie stoi schronisko, polecamy zapoznać się najpierw z jego ofertą na fantastycznej stronie internetowej. Trzeba przyznać, że wygląda o gwiaździste niebo lepiej niż zciastemwplecaku.pl 🙂

Szlak niebieski na Jagodną

Góry Bystrzyckie - odosobniony zakątek Sudetów

Góry Bystrzyckie, ukryte głęboko za Kotliną Kłodzką, są częścią Sudetów Środkowych. Ich nazwa pochodzi od rzeki i miasta Bystrzyca. Bardziej znani sąsiedzi, jak choćby Góry Orlickie i Stołowe wpływają na mniejszą popularność tych słabo zaludnionych terenów. Odpływ ludności ze wsi do miast, to proces od lat dynamicznie postępujący, szczególnie widoczny w rejonach, o słabiej rozwiniętej gospodarce. 

Szlak niebieski na Jagodną

Może i góry te, porośnięte gęsto buczyną i świerkiem nie robią niesamowitego wrażenia, ale czy błogi spokój nie jest czasem czymś absolutnie fantastycznym? I właśnie ta cisza na szlakach, przy śpiewie ptaków była bardzo kojąca (ze sobą mimo wszystko rozmawialiśmy :). Przez Góry Bystrzyckie przechodzi Wielki Europejski Dział Wodny, oddzielający zlewiska Morza Bałtyckiego i Północnego. Ciekawe prawda? Wody ze wschodniej części Jagodnej spływają do naszego morza, a druga strona płynie w kierunku Atlantyku. Pięć stuleci temu, teren Jagodnej był nawet linią graniczną pomiędzy Czechami a hrabstwem Kłodzkim. Góry Bystrzyckie to także raj dla entuzjastów sportu. Oprócz klasycznego trekkingu, w lecie warto wziąć ze sobą rower. Pośród kilku dostępnych tras, Pętla Jagodna o długości 14,1 km wydaje się idealna na rodzinną wycieczkę (tak przynajmniej nas zapewniano). Malownicza, jednokierunkowa trasa nie należy do wymagających. Rozpoczyna się niedaleko Schroniska Jagodna i przebiega przez najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich z umiejscowioną tam wieżą widokową.

Początek trasy rowerowej z Przełęczy Spalona

W sezonie 2009/2010, dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej utworzono w Spalonej i Lasówce ośrodek narciarstwa biegowego. Można tu wypożyczyć sprzęt i uzyskać wszelkie potrzebne informacje. Łączna długość przygotowanych tras to ok. 40 km, przeznaczonych dla osób o różnym stopniu zaawansowania.

Jagodna - parking

Przy Schronisku PTTK Jagodna znajduje się bezpłatny parking na kilkadziesiąt samochodów. Kiedy po 270 km jazdy, w sobotę o 8.30, dotarliśmy do celu, wciąż było tu sporo miejsca. Jak się później okazało, jeszcze tylko przez moment. Po powrocie ze szczytu, auta były już gęsto poustawiane przy drodze. Szczęśliwie nie zauważyliśmy, aby ktoś otrzymał prezent od dzielnych strażników miejskich, co w przypadku Przełęczy Krowiarki pod Babią Górą jest już normą.

Parking przy schronisku PTTK Jagodna

Jagodna (977 m n.p.m.) - trasa ze Schroniska Jagodna

Wybraliśmy łagodny szlak niebieski, rozpoczynający się na Przełęczy Spalona, przy schronisku. Trzeba przyznać, że góry zimą wyglądają bajecznie, nawet jeśli nie mogą pochwalić się strzelistymi szczytami. Zimowa aura przy bezchmurnym niebie, błoga cisza na szlaku i czekająca na nas nagroda sprawiły, że 4,5 kilometrowa wędrówka minęła w mgnieniu oka. Trasa na najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich nie jest wymagająca ani kondycyjnie ani technicznie. Idealnie sprawdzi się na rodzinną wycieczkę.

Szlak na Jagodną
Szlak na Jagodną

W zimie warto czasem spojrzeć za siebie – narciarze potrafią zaskoczyć.  Nie zapomnijcie też o okularach przeciwsłonecznych! Blask białego puchu przy ostrym słońcu może być drażniący. Po godzinie spokojnego marszu doszliśmy do wieży widokowej. Nie chcieliśmy zbyt długo czekać z celebracją sukcesu, więc po krótkiej sesji fotograficznej, na stole pojawiła się nagroda:

Wieża widokowa na Jagodnej

Jagodną zdobędziecie też z Przełęczy Nad Porębą. To trasa o równie spokojnym charakterze i nawet nieco krótszym dystansie.

Schronisko PTTK Jagodna

Każdy z górskich wyjazdów ma w sobie nutkę niepewności otuloną w nieskrywaną chęć poznania czegoś nowego. Kiedy przyjechaliśmy na parking, Schronisko Jagodna (8110 m n.p.m. 🙂 nie wywołało u nas wielkiego wow – ot, leciwy dom przy drodze. Dopiero, gdy weszliśmy do środka zaczęła się magia. Poczuliśmy się jak u babci za starych czasów.

Schronisko Jagodna

Budynek powstał ok. roku 1895, w miejsce dawnej karczmy. Początkowo służył głównie jako gospoda. Z czasem jednak, ze względu na walory krajobrazowe i świetne warunki do uprawiania różnorakich sportów, miejsce to przyjęło charakter bardziej turystyczny. Z końcem II wojny światowej, w roku 1945 schronisko zostało zdewastowane. Nowe życie dał mu Kłodzki oddział PTT, przeprowadzając generalny remont obiektu. Nadano mu także nowe imię: Spalona lub Na Przełęczy Spalona, które przetrwało do lat ’60. Wtedy właśnie schronisko otrzymało znaną nam dzisiaj nazwę: Jagodna

 

Schronisko Jagodna

Ciekawostką jest niedaleka obecność bunkrów znajdujących się na trasie słynnej Autostrady Sudeckiej (dziś droga wojewódzka nr 389), budowanej w latach ’30 XX wieku. Część schronów ukrytych jest pod dachami zabudowań gospodarczych. 

Schronisko Jagodna

Wieża widokowa na Jagodnej

Ponad 100 lat temu stała tu 17 metrowa drewniana wieża wybudowana przez Kłodzki Oddział Górski. Po przebudowach została ostatecznie rozebrana w latach ’60. Dzisiejszy obiekt postawiono w roku 2020, w ramach projektu Czesko-Polski Szlak Grzbietowy – wschodnia część. Wejście na wieżę jest bezpłatne. Góry Bystrzyckie charakteryzują się gęsto porośniętymi zboczami i choć co pewien czas wynurza się w oddali piękny widok, to jednak wędrówka odbywa się raczej wśród drzew.

Wieża widokowa na Jagodnej

Stalowo – drewniana wieża mierzy 23 metry, z platformą widokową dostępną na wysokości 19 metrów. Jak widać, na górę prowadzą kręte, dość wąskie schody, przez co mijanie się po drodze może być dość kłopotliwe. I dla mnie było, ale to przez grubą kurtkę – tak sobie to tłumaczę 🙂 U góry oczom naszym ukazał się las i piękna panorama Masywu Śnieżnika i Gór Orlickich.

Wieża widokowa na Jagodnej
Górska panorama

Czy Jagodna to najwyższy szczyt w Górach Bystrzyckich?

Niby tak, ale… Takich sytuacja w Koronie Gór Polski mamy więcej. I tym razem ten okrzyknięty najwyższym (977 m n.pm.) jest prawie najwyższy. Góruje nad nią siostra bliźniaczka – Jagodna Północna (985 m n.p.m.). Szlaku tam nie znajdziecie, wieży widokowej też nie, dlatego choć patrzy z góry, to zawsze już będzie zazdrościć tej drugiej popularności.

Jagodna szczyt

Podsumowanie

Góry Bystrzyckie może i nie są wymieniane jednym tchem wraz z bardziej znanymi sąsiadami, za to mają do zaoferowania całą gamę różnorodności. I zdecydowanie nie chodzi tylko o górskie wędrówki. Jeśli lubicie sport, to oferta schroniska Jagodna i centrum narciarstwa Was nie rozczarują. A szlak? Cóż, poprzedni wieczór czarodziejsko nam się wydłużył, a mimo to nie mieliśmy absolutnie żadnych problemów z dojściem do mety. Dobrze, że na szczycie jest wieża widokowa, bo można by go przegapić. Warto połączyć Jagodną z innymi elementami Korony Gór Polski. W czasie dwudniowego pobytu w tamtych rejonach udało nam się jeszcze zdobyć Orlicę i Kłodzką Górę, z bazą noclegową w kłodzkim Ośrodku Sportu. 

Zachęcamy do oceny i komentowania naszego artykułu.
To nieoceniona pomoc w tworzeniu nowych treści.  🙂

5/5 - 11 głosów --> OCEŃ WPIS
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments