Szlak na Mogielicę z Przełęczy marszałka Rydza Śmigłego

Mogielica parking

Najpopularniejszą trasą na szczyt Beskidu Wyspowego (1170 m n.p.m.) jest zielony szlak z Przełęczy Rydza Śmigłego. Mogielica z tamtejszego parkingu liczy zaledwie 3,5 km, ale niech nikogo nie zwiedzie z pozoru krótka trasa – od startu do mety jest niemal 500 m przewyższenia, a to z pewnością sprawdzi Waszą kondycję. Nie martwcie się – Mogielica, dumnie należąca do Korony Gór Polski, wynagradza trudy wędrówki, serwując po drodze piękne, górskie panoramy. Jeszcze lepiej jest na samym szczycie.

SPIS TREŚCI

Mogielica - najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego

Kiedy prawie 10 lat temu po raz pierwszy zdobywałem Mogielicę lub Kopę, jak nazywają ją lokalsi,  jej wysokość 1170 m n.p.m. robiła na mnie spore wrażenie. Był to początek mojej przygody z górami i wszystko, co wystawało ponad dach bloku, w którym wtedy mieszkałem (4 piętrowiec 🙂 ) było czymś iście wysokim. Potem optyka nieco się zmieniła.

Wędrując przez masyw Mogielicy napotkacie gęsty las świerkowo – jodłowy, z domieszką porastającej gdzieniegdzie buczyny. Drzewa będą Wam towarzyszyć przez sporą część tej misji. A skąd nazwa szczytu? Tu z pomocą przychodzą miejscowe opowieści, legendy i mity, zawsze zawierające kroplę prawdy. Na południowy wschód od wierzchołka, w roku 2004 ustawiono symboliczny krzyż papieski. Wg ludowych przekazów z tego właśnie miejsca zrzucano kiedyś zwłoki samobójców, którzy nie mogli być pochowani na parafialnych cmentarzach. Stąd też zapewne wywodzi się inne, mroczne określenie Mogielicy – Góra mogił.

Mogielica parking

Mogielica parking

We wsi Chyszówki na Przełęczy Rydza Śmigłego (696 m n.p.n. ) znajdziecie nieduży parking, skąd zmotoryzowani najczęściej rozpoczynają wędrówkę. Tuż obok odsłonięto pomnik upamiętniający odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz obelisk. Nazwa tego miejsca wiąże się z wydarzeniami z roku 1914, kiedy to dowodzony przez marszałka Edwarda Rydza Śmigłego oddział Legionów Polskich rozprawił się rosyjską kawalerią. Dzięki elementowi zaskoczenia Polacy odnieśli pełen sukces, nie ponosząc przy tym większych strat. Powojenne zawirowania polityczne doprowadziły do zmiany pierwotnej nazwy na Chyszówki. Przełęcz odzyskała ostatecznie imię swojego patrona w roku 1990.

Przełęcz Rydza Śmigłego
Pomnik na Przełęczy Rydza Śmigłego

Zielony szlak na Mogielicę z parkingu na Przełęczy Rydza Śmigłego

Jak wspominałem, nie był to mój debiut w Beskidzie Wyspowym. Wiele lat temu, gdy w towarzystwie innych, pięknych kawalerów szliśmy zielonym szlakiem na Mogielicę nikt nie zastanawiał się, o której wróci do domu i czy tego dnia w ogóle wróci. Nie wspomnę już o wyścigach na szczyt, w których zawsze byłem ostatni. Na szczęście wyprawy z Moniką są dużo przyjemniejsze (żono 😉 )

Mogielica parking
Mogielica parking

Wrześniowa sobota przywitała nas w najlepszy możliwy sposób. Pogoda była wręcz wymarzona, miejsce parkingowe też się znalazło, synuś odjechał do rodziców, a my byliśmy w doskonałych nastrojach. Zaraz po przekroczeniu jezdni ruszyliśmy prosto do lasu, idąc przez moment dość kamienistą drogą, aby chwilę potem wyjść na asfalt wśród miejscowych zabudowań.

Beskid Wyspowy
Mogielica parking

Nie mieliśmy wątpliwości, że obraliśmy właściwą drogę. Od tego momentu zaczyna się narastające podejście – to dobra rozgrzewka przed późniejszą wspinaczką.

Szlak na Mogielicę z Przełęczy Rydza Śmigłego
Mogielica parking

Na trasie nie zabraknie miejsc dających chwilę wytchnienia. Przechodząc przez Rezerwat Mogielicy, natkniecie się na polanę Wyśnikówka, stworzoną do odpoczynku, konsumpcji ulubionych napojów, a tym bardziej ciasta w towarzystwie aromatycznej kawy. Spoglądając przed siebie może się wydawać, że szczyt jest już niedaleko, a tymczasem przed nami wciąż ok. 20 minut wędrówki. Ostatnie podejście jest dość wymagające, a każdy zakręt (a jest ich tu wiele) wygląda na ostatni.

Monika na trasie
Szlak na Mogielicę z Przełęczy Rydza Śmigłego
W końcu jest
Mogielica w roku 2014
Stopy okazały się zbędne - rok 2014

A co na szczycie?

Jest ciekawie. 🙂 Pewnie słyszeliście o wieży widokowej. Niestety najlepsze lata ma już za sobą, choć w gruncie rzeczy nie była taka leciwa (2008). Niegdyś w tym miejscu stała drewniana wieża triangulacyjna, ale w 1980 r. jej możliwości stawiania czoła niesprzyjającym warunkom wyczerpały się. Nowa, 22 metrowa konstrukcja, oferowała widok m.in. na odległe Tatry, Pieniny, Gorce, Beskid Makowski czy też dostojną Babią Górę. Od 2020 r. oficjalnie jest niedostępna dla turystów. Kiedy przygotowywałem tą relację w marcu 2022 r., w tzw. międzyczasie doszło do ciekawego wydarzenia. 

Władze samorządowe podpisały list intencyjny o budowie nowej wieży, która ma być gotowa już za kilka miesięcy – w lipcu. Czas pokaże, czy i tym razem nie zaśpiewamy: a miało być tak pięknie…

AKTUALIZACJA

Nowa wieża widokowa na Mogielicy została ukończona jeszcze w roku 2022. Tym razem się udało 🙂

Wieża widokowa na Mogielicy
Przed remontem

Na szczycie Mogielicy powinna się również znajdować budka z pieczątką. To informacja szczególnie ważna dla osób zaangażowanych w projekt Korona Gór Polski. Pisząc powinna, mam na myśli czarodziejskie znikanie pieczątek. Magia bywa intrygująca, ale w tym przypadku bawi chyba tylko miernych czarodziejów. Dowód zdobycia góry przybiliśmy w Zajeździe Mogielica Jurków 169.

Brak pieczątki na szczycie

W styczniu 1944 na zboczach góry doszło do katastrofy lotniczej niemieckiego bombowca He 111. 5 osobowa załoga nie przeżyła wypadku, a ich ciała pochowano w Krakowie. Opis tego wydarzenia znajdziecie na tabliczce informacyjnej niedaleko szczytu. Na trasie napotkacie również szereg symbolicznych kapliczek i krzyży. Jeden z nich ma szczególny charakter. Znajduje się nieopodal żółtego szlaku, już za wieżą widokową. Wspomniany 3,5 metrowy krzyż papieski ustawiono tu na pamiątkę 50 rocznicy wycieczki Karola Wojtyły na Mogielicę, podczas której odprawił mszę świętą dla młodzieży. Widnieje na nim napis: Wobec piękna gór czuję, że On jest… i wtedy zaczynam się modlić.

Kapliczka w drodze na Mogielicę
Kapliczka Maryjna

Wybrane szlaki na Mogielicę

  • Przełęcz Rydza Śmigłego (opisywana, szlak zielony) – Polana Wyśnikówka – Mogielica 1 godz. 45 min., 3,5 km
  • Szczawa (trasa niebieski) – Bukówka – Przełęcz pod Małym Krzystonowem – Mogielica 3,5 godz., 9,2 km
  • Jurków (droga niebieski) Mogielica – 2,5 godz., 5,2 km
  • Słopnice Królewskie (szlak żółty) – Polana u Błazka – Pod Mogielicą – Mogielica – 2 h 4,5 km

Podsumowanie

Zielony szlak na Mogielicę z parkingu na Przełęczy Rydza Śmigłego to najpopularniejsza trasa na szczyt Beskidu Wyspowego. Może i jest krótki, za to momentami daje popalić. Pewnie wielu z Was planując górski wypad, stara się w miarę możliwości łączyć ze sobą zdobycie kilku wierzchołków. W tym przypadku, jako partnera dla Mogielicy warto rozważyć gorczański Turbacz. Taka misja to wypad na cały dzień, a długość wędrówki zbliży się pewnie do 30 km. 

Szlak na Mogielicę z Przełęczy Rydza Śmigłego
z ciastem w plecaku 🙂
4.7/5 - 16 głosów --> OCEŃ WPIS
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments