Malta - co warto wiedzieć przed podróżą?

Cytadela w Victorii - Malta Informacje praktyczne

Wybór Malty na 5 dniowy miesiąc miodowy był czysto spontaniczny. Wszystko działo się dość szybko i nie mieliśmy zbyt dużo czas na dokładne rozpoznanie celu naszej podróży. Jak się później okazało, był to spory i bolesny błąd. 

Poniżej przedstawiamy kilka cennych wskazówek i przydatnych informacji, które warto wiedzieć przed wizytą w tym małym, wyspiarskim państwie.

Malta - ciekawostki, informacje praktyczne

W roku 2004, Malta w jednym szeregu z Polską wkroczyła w struktury Unii Europejskiej. Wjazd na teren państwa odbywa się więc za okazaniem dowodu osobistego. My jednak zawsze mamy ze sobą paszport schowany w zupełnie innym miejscu – tak na wszelki wypadek.

Religią dominująca jest katolicyzm, prawnie usankcjonowany w konstytucji. Rzeczywiście ilość kościołów, katedr, miejsc kultu i pomników świętych jest naprawdę spora, ale…

Jak na katolików, wiara w zabobony i przesądy, widoczna z resztą gołym okiem, wydaje się co najmniej dziwna.
Przykład:

Konkatedra świętego Jana w Valletcie - Malta Informacje praktyczne
Różne godziny?
Katedra Św. Pawła (Malta)
To która prawdziwa?

By uchronić się przed diabłem, czającym się przecież na każdym kroku, Maltańczycy na kościołach zamieszczali kilka zegarów, aby wspomniany diabeł nie wiedział, która faktycznie jest godzina i czy jest ona naszą ostatnią.

Na burtach pięknych, kolorowych łodzi zwanych luzzu i kajjik znajdziemy oczy staroegipskiego Boga Ozyrysa (lub Horusa). Mają one za zadanie odpędzać wszelkie zło na morzu i chronić rybaka. 

Oczy Ozyrysa

• Strefa czasowa na Malcie odpowiada godzinie w Polsce.

• Ceny (euro) są nieco wyższe od naszych, jednak różnią się w zależności od miasta. 

• Republika Malty obszarowo nie należy do czołówki największych państw świata. Aby dobrze wyobrazić sobie jej powierzchnię, możemy przyrównać ją do Krakowa, któremu i tak pod tym względem ustępuje. Żyje tu zaledwie 0,5 mln ludzi i choć kraj położony jest na Archipelagu i składa się z wielu małych wysepek, tylko 3 głównie są zamieszkałe – Malta, Gozo i Comino.

• Malta to również wielki plac budowy. Efekt tego widoczny jest gołym okiem na ulicach nienależących do okazów czystości. W wielu miejscach stosuje się dobrze znane w Polsce prowizorki, często znacznie trwalsze niż efekt końcowy.

Maltańskie sznury na pranie
Miejscowe sznury na pranie
Malta - wielki plac budowy
Prace budowlane - Bugibba

Pogoda zaskoczyła nas, niczym zima drogowców w Polsce. Był marzec, nie spodziewaliśmy się upałów, ale jednej rzeczy nie przewidzieliśmy. 18 stopni na Malcie to nie 18 stopni w Polsce. Kiedy podróżowaliśmy na dachu autobusów Hop on Hop off, będąc muskani przez przyjemny wiatr nie czuliśmy, że słońce wbrew pozorom dość mocno przypiekało. Boleśnie przekonaliśmy się o tym już po 2 dniu, kiedy kolor naszych twarzy stał się czerwony, a noc trudno było przespać. Po kilku dniach skóra sama schodziła płatami :/ Maltańczycy doskonale wiedzą, że turyści nie zdają sobie sprawy z panującego tu klimatu. Pewnie dlatego, cena kremów do opalania waha się od 10 do 20 euro za tubkę… Lepiej mieć ze sobą.

Zwiedzanie – przed wyjazdem zastanawialiśmy się nad wypożyczeniem samochodu, ale okazało się, że ceny paliw są nieco wyższe niż u nas (1 litr PB w 2019 kosztował ok. 5,60 zł), wynajem dość drogi, ale największym problemem jest brak miejsc parkingowych w dużych miastach. Jadąc autobusami widzieliśmy, co dzieje się na trasie, jak jeżdżą maltańscy kierowcy i jak wąskie są niektóre „główne” ulice. Wybór „Sightseeing Tours” był naprawdę trafiony i rzeczywiście możemy polecić ten rodzaj zwiedzania Wyspy.

Porozumiewanie się na Malcie w języku angielskim nie stanowi najmniejszego problemu. Po Kongresie Wiedeńskim z lat 1814-15, Malta stała się kolonią brytyjską, więc posługiwanie się przez mieszkańców językiem angielskim jest czymś naturalnym. Dla Moniki, która wiele lat spędziła w Australii, był to dobry trening i odświeżenie języka. Dla mnie również, bo choć komunikuję się bez problemu, to i tak ciągle biorę mnie za Rosjanina. Hmm

Pozostałości brytyjskie
Tablica pamiątkowa - uhonorowanie Malty Krzyżem Jerzego
Czerwona budka telefoniczna rodem z Anglii
Czy to Londyn?

Flaga – przyglądaliście się jej? Widnieje tam Krzyż Jerzego – najwyższe cywilne odznaczenie brytyjskie. Mieszkańcy wyspy otrzymali go od Króla Jerzego VI w uznaniu zasług w walkach przeciwko Państwom Osi w latach 1940 – 42. Wygląd flagi został wpisany do konstytucji Malty.

Flaga - Malta Informacje praktyczne

• System fortyfikacyjny – cytując klasyka: bunkrów nie ma, ale też jest zaj… Na Malcie bunkry są i to w sporej ilości. Ze względu na swoje strategiczne położenie, Archipelag od setek lat był ważnym punktem komunikacyjnym i handlowym Morza Śródziemnego.  Liczne bastiony, strażnice, wieże obserwacyjne i forty są niewątpliwie częścią niepowtarzalnego klimatu architektonicznego Malty. 

Strażnica obronna - Malta Informacje praktyczne
Wieża obserwacyjna

Wzmożony rozwój systemy obronnego wiąże się z obecnością na niej Zakonu Joannitów, którzy od 1530 r. do 1798 r. zarządzali wyspą. Fortyfikacje odgrywały także sporę rolę w czasach okupacji francuskiej, brytyjskiej oraz w tragicznych dla państwa chwilach II wojny światowej.

Malta i Gozo - zwiedzanie
Strażnica obserwacyjna - w drodze na Gozo
Malta Informacje praktyczne
Fort Saint Angelo - Valletta

Jedzonko – Będąc na wyspie trudno nie spróbować czegoś z morza. W Marsaxlokk zamówiliśmy sobie karmazyna atlantyckiego.

Obiad w porcie

a jako starter dostaliśmy coś takiego:

Chleb maltański
Maltańskie pieczywo

To tzw. ħobż biż-żejt – czyli chleb maltański, proste danie często towarzyszące daniu głównemu. Poczęstowano nas także tzw. Bigillą – tradycyjną potrawą maltańską wykonaną z tłuczonej fasoli. Dobre, ale zapychające – dla mnie w sam raz, gorzej dla Moniki, która ze względu na 5 miesiąc ciąży, nie była w stanie zjeść wszystkiego. Nie ubolewałem nad tym.

Przystawki

Bardzo popularnym daniem na Malcie jest fenek – królik, podawany w różnych konfiguracjach. Pomimo szczerych chęci nie zdecydowaliśmy się na spróbowanie. Miałem kiedyś królika miniaturkę w domu i wiem, jak bliskie było dla nas to stworzonko. Innego zdania był mój tata, który ilekroć królik coś nabroił powtarzał, że przerobi go na pasztet…

Nie możemy nie wspomnieć o tzw. Pastizzi –  pieczonych przekąskach z ciasta francuskiego. Spośród różnych nadzień wybraliśmy klasycznie ser i, o zgrozo, groszek, którego od przedszkola mijam szerokim łukiem. Jak się okazało, były znacznie lepsze niż serowe. Podawane na ciepło nie są może duże, ale bardzo sycące (cena 0,40 euro).

Pastizzi

Trunki – Ta część z wiadomych przyczyn należała głównie do mnie 🙂 Jeśli lubicie bursztynowy napój oferta maltańskich piw Was rozczaruje. Jest tu tylko 1 główny Browar – Simonds Farsons Cisk. Ogromna większość, to produkty importowane głównie z Niemiec.

• Stolica – Valletta, nazywana Muzeum pod gołym niebem jest naszpikowana atrakcjami, doskonale obrazującymi swoją wielowiekową historię. Na jej zwiedzanie warto zaplanować przynajmniej 2 dni.

5/5 - 8 głosów --> OCEŃ WPIS
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments