W góry na Mazury. Piękna Góra - Gołdap

Piękna Góra - Gołdap

Piękna Góra (272 m n.p.m.) w gminie Gołdap, niedaleko granicy z Federacją Rosyjską z pewnością nie należy do najwyższych szczytów w Polsce. Ale czy oznacza to, że nie ma nic do zaoferowania? Wręcz przeciwnie. Podobnie jak w południowej części naszego kraju, jest tu wiele atrakcji typowo górskich, choć może o nieco mniejszym kalibrze.

Piękna Góra - turbulencje

Dzisiejsze Centrum Sportowo-Rekreacyjne w XX wieku miało swoje trudne momenty. Teren, wraz z całą infrastrukturą należał kiedyś częściowo do Skarbu Państwa, Gminy Gołdap i prywatnego inwestora. Obiekt działa od 2004, jednak już 4 lata później rozpoczęto proces upadłościowy. Ostatecznie, oddany na sprzedaż, został zakupiony przez rodzinę Mirosława Rudziewicza, rozwijającą Centrum po dziś dzień.

Kawiarnia obrotowa na Pięknej Górze

Piękna Góra - Gołdap

Czas spędzony na mazurskiej ziemi, był zdecydowanie inny niż podczas wcześniejszych naszych wypadów. Mieliśmy na pokładzie rocznego załoganta, który nie dawał o sobie zapomnieć. Jak na swój nieduży przebieg, umiejętności zwracania na siebie uwagi i artykułowania potrzeby ciągłego jedzenia opanował do perfekcji. Nie jest to oczywiście powód do zaprzestania podróżowania, ale skłania do głębszych przemyśleń niż tylko zadanie sobie podstawowego pytania: „To gdzie jedziemy?”.

Na szczyt Pięknej Góry prowadzi m.in. wyciąg krzesełkowy, z którego bez zastanowienia skorzystaliśmy (cena: 10 zł w dwie strony). Jak widać, nie każdemu się podobało 🙂 W tym czasie Paweł ledwo stał na nogach, trudno więc mu się dziwić, że przerażało go niemal wszystko.

Kawiarnia obrotowa na Pięknej Górze

Oczekiwanie na wolny stolik w sezonie może trochę zająć. My czekaliśmy ok. pół godziny. Kawiarnia jest miejscową atrakcją, przez co szczególnie w letnie weekendy, są tam tłumy turystów. Serniczek zagościł na naszym stoliku dopiero po kolejnych 25 minutach. Nie macie pojęcia, jaką udręką było spoglądanie na innych wcinających ciasto w towarzystwie aromatycznej kawy. A widzieliśmy ich sporo, bo przecież podłoga się obraca.

W czasie 50 minut, zataczamy pełen krąg, obserwując oprócz wspomnianych wypieków, także Puszczę Romincką i w oddali miasto Gołdap.

Kawiarnia obrotowa na Pięknej Górze

Kawiarnia obrotowa na Pięknej Górze to także centrum konferencyjne. Z pełnym wyposażeniem, klimatyzowaną salą, ładnymi widokami i smacznymi deserami, nudne nieraz szkolenia nabiorą trochę uroku.

Piękna Góra - Gołdap
Krzyż upamiętniający wizytę Jana Pawła II w diecezji gołdapskiej

Piękna Góra - atrakcje

  • Piękna Góra jest ewenementem na północy Polski. Obok Mikołajek, to drugi wyciąg krzesełkowy w tej części kraju. Są tu również dwa inne wyciągi orczykowe, usytuowane przy trasach zjazdowych, o łącznej długości dochodzącej do 2000 m.
  • Ze szczytu w kierunku restauracji znajdującej się u podnóża góry, prowadzi betonowy tor saneczkowy, otwarty w lecie i zimie.
  • A może park linowy? Ta atrakcja, choć na ogół dostępna, bywa okresowo wyłączana z oferty. Czyżby któraś z lin pękła? 😉
  • Safari na Mazurach? Proszę bardzo.  Na 300 ha ogrodzonego terenu, można podziwiać wiele gatunków rzadko spotykanych na co dzień zwierząt – daniele, jelenie marali, muflony, tarpany i wiele innych. Wycieczka odbywa się na pokładzie samochodu terenowego, ale jeśli  ktoś liczy na kolację z ustrzelonego zwierza, to na szczęście się zawiedzie – to tzw. bezkrwawe safari.
  • Nadmiar energii można również wyładować w inny sposób. W zajeździe dostępna jest kręgielnia.
Piękna Góra - Gołdap

Wpatrując się w okolicę, warto także rozważyć wizytę w innych interesujących miejscach tego regionu. Nam udało się odwiedzić Miasto Gołdap z Uzdrowiskiem, tężniami i wieżą ciśnień, Mosty w Stańczykach, Puszczę Romincką i Piramidę w Rapie.

4.8/5 - 15 głosów --> OCEŃ WPIS
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments