Waligóra - parking, szlak. Schronisko Andrzejówka

Góry Kamienne - Waligóra

Waligóra (936 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Gór Kamiennych i jednocześnie członek Korony Gór Polski. Idąc na Waligórę, parking znajdziecie tuż obok Schroniska PTTK Andrzejówka, które jest najpopularniejszym miejscem startu na szczyt. Planując wycieczkę w rejon Wałbrzycha warto rozważyć zdobycie wierzchołków innych pasm za jednym razem tym bardziej, jeśli dojazd do nich to wielokilometrowa podróż. W naszym przypadku było ich na liczniku dokładnie 279 🙂

Waligóra parking

Góry Kamienne - Sudeckie Tatry

Góry Kamienne - Waligóra
Waligóra w pełnej postaci

Góry Kamienne zbudowane ze skał osadowych i wulkanicznych stanowią część Sudetów Środkowych. Charakteryzują się stromością zboczy, choć ich wysokość nie jest porażająca, o czym szybko sami się przekonacie. Waligóra (niem. Heidelberg) – cel naszej wyprawy, leży w zasadzie w Górach Suchych, będących kawałkiem Gór Kamiennych. Silnie nachylone zbocza porasta gęsty bukowo – świerkowy las, nieustannie towarzyszący podczas wędrówki na szczyt.

Waligóra parking

Już w XIX wieku Waligóra była celem wycieczek turystycznych, z tą różnicą, że wtedy na górze było jeszcze coś widać. Wg różnych przekazów, po roku 1945 stała tam wieża widokowa, jednak nie przetrwała próby czasu. Rzeczywiście sztuką jest dostrzec piękne panoramy z samego szczytu, za to w drodze do niego coś by się znalazło.

Waligóra parking

W tym przypadku sprawa jest wyjątkowo prosta. Idąc na Waligórę, parking znajdziecie przy Schronisku PTTK Andrzejówka. Jest darmowy. Więcej o najpopularniejszych szlakach Korony Gór Polski oraz o miejscach na pozostawienie swojego wehikułu znajdziecie w innym naszym wpisie: https://zciastemwplecaku.pl/korona-gor-polski-parkingi/

Schronisko Andrzejówka
Waligóra parking

Żółty szlak na Waligórę ze Schroniska Andrzejówka (Przełęcz Trzech Dolin)

Szlak na Waligórę

Pierwsza nasza wizyta w Górach Kamiennych miała miejsce w październiku 2021. W trzy dni zdobyliśmy wtedy 6 szczytów do Korony Gór Polski. Aura nie była sprzyjająca, zupełnie inna niż podczas lipcowej podróży już z Pawełkiem na pokładzie. Tym razem zmierzyliśmy się z najwyższym szczytem Gór Kamiennych. Poniżej opis szlaku.

Szlak na Waligórę

Szlak żółty na Waligórę to jedno z najbardziej stromych podejść jakich dotychczas doświadczyliśmy. Padający deszcz i jesienna aura z tysiącami liści naokoło, nie ułatwiały tej krótkiej z pozoru wędrówki. Tabliczka na Przełęczy 3 Dolin wskazuje tylko 15 minut na szczyt. Hmm. Z zegarkiem w ręku, w tych niełatwych warunkach na górze zameldowaliśmy po 32 minutach. Można to porównać do ściany płaczu na Lackowej, jednak tam podejście ciągnie się jeszcze dłużej, a zejście na parking możliwe jest tylko tą samą drogą. Nigdy nie zapomnę niosącego się po lasach policyjnej góry (Lackowa 997 m n.p.m.) przerażającego echa: Gdzieś ty mnie k…a zabraaaaaaaaaał 🙂 sorry Monisiu – musiałem 🙂

Szlak żółty na Waligórę

Na szczęście Waligóra ma trasę alternatywną, z której w drodze powrotnej z chęcią skorzystaliśmy. Z dzieckiem szliśmy już tylko okrężnym, łagodnym zejściem przez Rozdroże pod Waligórą,  szlakiem żółtym i niebieskim. To nic innego jak zwykły, przyjemny spacer. W zasadzie jest tam tylko 1 moment bardziej stromego podejścia i tyle. Nawet kropla potu nie spadła nam z czoła, co dobitnie świadczy o niewymagającym charakterze tej wędrówki.

Szlak na Waligórę

Jeśli zdecydujecie się na ten szlak na Waligórę – najwyższy szczyt Gór Kamiennych, to warto nieco zboczyć z trasy i zajrzeć do ruin Pałacyku Myśliwskiego Hochbergów. Ród, który był niegdyś trzecim najbogatszym w Niemczech i siódmym w Europie dysponował wieloma pięknymi posiadłościami, jak choćby niedaleki zamek Książ czy włości w Pszczynie. Znajduje się tu jeden z niewielu punktów widokowych, idealny na chwilę relaksu i małe co nieco.

Waligóra parking

Aaa, jeszcze dowód szczytowania 🙂 – na wierzchołku Waligóry nie ma pieczątki – znajdziecie ją w schronisku.

Szczyt Waligóra z parkingu przy Andrzejówce
X 2021
Szczyt Waligóra z parkingu przy Andrzejówce
VII 2023 - tabliczki szczytowej brak

Ruiny Pałacyku Myśliwskiego Hochbergów w Górach Kamiennych

Letnią rezydencję Hochbergów wzniesiono w tym miejscu z początkiem XX wieku. Inicjatorką była prawdopodobnie księżna Daisy von Pless, która zdecydowanie bardziej gustowała w miejscach niemających pruskiej etykiety, o nieco luźniejszej atmosferze. Podobnie było z Zameczkiem Myśliwskim Promnice, niedaleko Pszczyny, który był dla niej odskocznią od sztywnych reguł wielkiej rezydencji, choć tam księżna była tylko kimś w rodzaju dekoratorki wnętrz (Promnice zbudowano wcześniej, w wieku XIX).

Promnice
Promnice k. Pszczyny
Ruiny Pałacyku Hochbergów

Co ciekawe, pałac został tak zaprojektowany, aby można go było szybko zdemontować i postawić ponownie w innym miejscu. Widoczne ruiny to w zasadzie część zabudowań gospodarczych – na zdjęciu widoczne są w górnej części. Główna rezydencja stała ok. 100 m niżej, jednak obecnie (przynajmniej oficjalnie) nie ma tam dojścia.

Ruiny Pałacyku Hochbergów
Źródło: tablica informacyjna na zboczach Waligóry
Ruiny Pałacyku Myśliwskiego Hochbergów

Schronisko Andrzejówka w Górach Kamiennych

Na tle innych schronisk sudeckich, Andrzejówka jest w wieku średnim – postawiono je w roku 1933. Nazwa pochodzi od inicjatora budowy Andreasa Bocka – przewodniczącego Wałbrzyskiego Towarzystwa Górskiego. Ze względu na położenie na styku przełęczy Trzech Dolin, pełni również rolę łącznika między Sudetami Zachodnimi i Wschodnimi.

Waligóra parking

Schronisko Andrzejówka na kartach swojej historii ma wiele ciekawych wydarzeń. Przed II wojną światową odwiedziły go holenderska królowa Wilhelmina oraz z ks. Julianna. Wypoczywały tu dwa tygodnie, będąc nie lada atrakcją dla okolicznych mieszkańców. W czasie ostatniego światowego konfliktu obiekt został przejęty przez nazistów i przekazany organizacji Hitlerjugend, a potem swoją siedzibę miała tu grupa obrony przeciwlotniczej Wehrmachtu. Na szczęście obiekt przetrwał zawirowania wojenne.

Schronisko Andrzejówka
Jedzonko dobre, a ceny jak to w schroniksach

Jak czytamy na stronie schroniska, od 2020 r. dzierżawcą tego miejsca znowu jest… Andrzej.

Co zwiedzić w okolicy Wałbrzycha?

Ciekawych miejsc tu z pewnością nie brakuje, ale jak to zwykle bywa, wiele zależy od gustów i upodobań. Wspomnimy o kilku, które sami zwiedziliśmy i takich, które chcielibyśmy kiedyś zobaczyć.

Zamek Książ

Zamek Książ

Dawna rezydencja Hochbergów, a dziś bardzo oblegany obiekt turystyczny podlegający Gminie Wałbrzych. Książański Park Krajobrazy z pewnością każdemu przypadnie do gustu i warty jest odwiedzenia. Komercja idzie w parze z cenami, stąd przed przyjazdem trzeba przygotować się na większy wydatek.

Szczawno - Zdrój

Szczawno-Zdrój. Pijalnia wód

Miejscowość uzdrowiskowa ze znanym w Polsce sanatorium. Niegdyś należała do rodziny Hochbergów. Miejsce szczególnie hołubione przez ks. Daisy von Pless – postać wyjątkowo ubóstwianą w Wałbrzychu i Książu.

Miasto Wałbrzych

Wałbrzych - magistrat

No cóż, drugie najludniejsze miasto woj. dolnośląskiego wciąż nie może przypomnieć sobie dawnego blasku. Niestety trudno się dziwić – po zamknięciu zakładów przemysłowych, w tym wielu kopalń, poziom życia i możliwości rozwoju z pewnością zostały bardzo ograniczone. Niemniej, spacer po tym urokliwie położonym mieście, wraz z odwiedzeniem punków widokowych będzie miło spędzonym czasem.

Góry Sowie

Podziemne Miasto Osówka
Rok 2013 - aparat i fotograf ewidentnie byli bez formy.

Oprócz Wielkiej Sowy, proponujemy wizytę w Podziemnym Mieście Osówka. Podczas II wojny światowej realizowano tam wielki nazistowski projekt o kryptonimie Riese (Olbrzym). To wycieczka nie tylko dla pasjonatów historii, ale też nie dla małych dzieci.

Zamek Bolków

Ruiny średniowiecznej twierdzy, które dziś udostępniono i przystosowano do zwiedzania w ramach muzeum. Jak to zwykle bywa w tego typu obiektach, krążą plotki, że w jego podziemiach ukryto skarby. Te sprzed kilku wieków i z czasów II wojny światowej. Podobno była tam organizacja nadzorująca zakłady przemysłowe, a nadchodząca Armia Czerwona zmusiła nazistów do ukrycia dowodów ich działalności wraz z kosztownościami gdzieś w piwnicach. Coś jak złoty pociąg w Wałbrzychu.

Zamek Grodno

Twierdza wzniesiona prawdopodobnie w XIII w. również udostępniona jest dziś do zwiedzania (wyłącznie grupowo z przewodnikiem). Opiekę nad placówką sprawuje Gmina Walim. Dodatkowym walorem krajobrazowym jest znajdujące się u podnóża warowni Jezioro Bystrzyckie. 

W roku 2022 miałem okazję oprowadzać pracowników Zamku Grodno po moim zakładzie pracy z motywem przewodnim: nowe technologie w instytucjach kultury 🙂

Podsumowanie

Waligóra parking
Mały zdobywca

Wejście na Waligórę z parkingu przy schronisku zabrało nam w przypadku wersji okrężnej ok. 1 godziny natomiast na krechę pod górę – 30 minut. W zależności od wybranej drogi, wędrówka po Górach Kamiennych może mieć bardzo zróżnicowany charakter. Warto spróbować wspiąć się na jedną z najbardziej stromych szlakowych ścian w Sudetach, a potem spokojnie zejść przeciwległym zboczem. Oczywiście wszystko zależy od Waszej kondycji, tolerancji na ryzyko i składu zespołu ekspedycyjnego. Jeśli jesteście klubowiczami Korony Gór Polski, sugerujemy rozważyć połączenie Waligóry z innymi, nieopodal leżącymi szczytami należącymi do Korony Gór Polski. W naszym przypadku były to jeszcze Skopiec, Skalnik, Śnieżka, Wysoka Kopa i Chełmiec, w rozłożeniu na 3 jesienne dni.

Waligóra z parkingu przy Schronisku PTTK Andrzejówka

Na Waligórę dojdziecie także z Sokołowska przez Suchawę szlakiem niebieskim, a potem żółtym. Jest to jednak dłuższa wędrówka licząca ok. 4 km w jedną stronę.

Zachęcamy do oceny i komentowania naszego artykułu.
To nieoceniona pomoc w tworzeniu nowych treści.  🙂

4.8/5 - 25 głosów --> OCEŃ WPIS
Subscribe
Notify of
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
View all comments