Macedonia Północna - atrakcje, wakacje, zwiedzanie. Co warto zobaczyć?

Macedonia atrakcje

Zwiedzanie atrakcji Macedonii Północnej było jednym z elementów naszego pobytu w państwie Aleksandra Macedońskiego. Trzeba przyznać, że z początku nie braliśmy tego kierunku pod uwagę, ale czy czujemy się w jakimkolwiek stopniu zawiedzeni? Wręcz przeciwnie. Jakie były nasze wrażenia i co zdążyliśmy zobaczyć w Macedonii Północnej podczas 7 dniowego wyjazdu, przeczytacie w tym wpisie.

Łyk historii

Macedonia atrakcje

Republika Macedonii, jako niezależne państwo, powstała w czasie rozpadu Jugosławii w 1991 r. Jej dzisiejsze terytorium w 38 % leży na obszarze dawnej, historycznej krainy Macedonii. Niemal od chwili ogłoszenia niepodległości, jej bezpośredni sąsiad – Grecja zgłaszała sprzeciw wobec nazwy kraju, argumentując to przynależnością starożytnej Macedonii do Hellady. Spór trwał przez wiele lat i ostatecznie zakończył się porozumieniem w roku 2018, ustanawiającym nową nazwę państwa jako Republika Macedonii Północnej (Macedonia Północna). Układ wszedł w życie rok później. Kraj liczy ledwie 2 mln mieszkańców, rozproszonych po górzystych terenach, stanowiących ok. 80% powierzchni. Obszarowo to wielkość naszego województwa lubelskiego. Wydaje się niewiele, ale znajdujące się tam atrakcje to historia licząca nie 30 lat, a obiekty, miejsca i przepiękne okazy natury mające wielowiekową kartotekę. No dobrze, zobaczmy w takim razie co można zwiedzić i zobaczyć podczas wakacji w Macedonii Północnej. 🙂

Macedonia atrakcje, wakacje, zwiedzanie

Ochryda - Perła Macedonii Północnej

Cerkiew św. Jana w Ochrydzie

Spędzając wakacje w Macedonii Północnej nie można ominąć tego pięknego miasta. Od 1979 r. Ochryda jak i jezioro widnieją na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Podczas zwiedzania napotkacie wiele przepięknych prawosławnych świątyń. Warto zajrzeć do symbolu Ochrydy, często wykorzystywanej marketingowo cerkwi św. Jana Teologa, powstałej w XIV wieku. 

Cerkiew św. Jana w Ochrydzie
Cerkiew św. Jana Teologa

Podczas pobytu w Ochrydzie zwiedzaliśmy także cerkiew św. Klemensa i Pantelejmona, ale ta choć niewątpliwie robi wrażenie z zewnątrz, w środku nie była już taka interesująca. Jeśli chcielibyście zobaczyć 1000 letnie freski, to nie zapomnijcie o wizycie w cerkwi św. Zofii. 

Cerkiew św. Klemensa w Ochrydzie
Cerkiew św. Klemensa i Pantelejmona
Cerkiew św. Klemensa w Ochrydzie
Cerkiew św. Zofii
Turystyka to główna gałąź gospodarcza całego regionu. To tu właśnie znajdziecie wiele głównych atrakcji Macedonii Północnej, jak na przykład ruiny Twierdzy cara Samuela z X – XI wieku, z kórej rozpościera się przepiękny widok na panoramę miasta oraz Jezioro Ochrydzkie.
Twierdza Samuela w Ochrydzie
Macedonia Północna atrakcje - Twierdza Samuela
Macedonia atrakcje
Jezioro Ochrydzkie

Za darmo zwiedzicie starożytny teatr, znajdujący się w górnej części miasta po drodze przechadzając się pomiędzy charakterystycznymi budynkami Ochrydy. 

Wakacje w Macedonii Północnej
Starożytny teatr
Macedonia atrakcje

Nieograniczone możliwości wodnych wycieczek znajdziecie w porcie, co rusz oferowane przez niezliczonych nagabywaczy. W porcie jest także plac otoczony rzeźbami postaci, ważnych dla historii Macedonii Północnej. Jest tam również prowizoryczne betonowe molo, często wykorzystywane jako… plaża.

Macedonia atrakcje
Macedonia atrakcje

Ochryda dysponuje jeszcze jednym ważnym dla miasta elementem rozwoju: lotniskiem. Nie jest to jednak ani Heathrow, ani Balice ani nawet mini lotnisko Katowice – Muchowiec.  Macedonia Północna, podobnie jak wcześniej Albania i Czarnogóra, w pełni otwiera się na turystów, jednak droga do podstawowych zachodnich standardów jest jeszcze daleka. Gdy więc lokalny hotel chwali się 4 gwiazdkami komfortu, to w przeliczeniu na nasze będą to 3 gwiazdki. Na końcu wpisu prezentujemy film z wakacji w Macedonii Północnej, w którym sami możecie ocenić bieżącą sytuację.

Jezioro Ochrydzkie - macedońskie morze

Jezioro Ochrydzkie
Wakacje w Macedonii Północnej

Tak ja Węgrzy mają swoje morze w postaci Balatonu, tak Macedończycy chwalą się Jeziorem Ochrydzkim. Stanowi ono granicę z Albanią i podobnie jak Ochryda została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Jezioro Ochrydzkie

Jeśli wakacje w Macedonii Północnej spędzacie w jednym z okolicznych hoteli, będziecie mieli okazję skorzystać z rejsów po akwenie, bez konieczności wyjazdu do Ochrydy. Większość z ośrodków ma swoje mini przystanie, skąd organizuje się przeróżne wycieczki. A jest gdzie pływać. Jezioro Ochrydzkie ma 358 km2 powierzchni, czyli o 30 km2 więcej niż miasto Kraków i ponad 2 razy więcej niż Katowice.

Macedonia atrakcje

Skopje - betonowa stolica Macedonii

Wakacje w Macedonii Północnej
Macedonia atrakcje

Jedna z najdziwniejszych stolic, jakie dotychczas odwiedziliśmy. Tak jak całe Bałkany, które w roku 2018 udało nam się w dużej części objechać samochodem, Skopje wzbudza dość mieszane emocje. Historia miasta sięga wielu wieków wstecz, jednak wydarzeniem, które zmieniło jego oblicze, a ciągle pozostaje w pamięci wielu mieszkańców jest wielkie trzęsieni ziemi z 1963 r. Choć magnituda zjawiska nie była skrajnie wysoka (ok. 6 stopni w skali Richtera), to wystąpiło ono płytko, tuż pod centrum miasta. Zginęło 1070 osób, tysiące pozostało bez dachu nad głową.

Macedonia atrakcje

Swój wizerunek Skopje zmieniło wraz z rządowym programem Skopje 2014, którego celem było przywrócenie stolicy dawnego blasku. Postawiono dziesiątki budynków, pomników, fontann i rzeźb. Co ciekawe po kilku latach skontrolowano stan nowych wizerunkowych elementów stolicy. Wykazano liczne pęknięcia, grożące zawaleniem. Głównym czynnikiem odpowiedzialnym za ich kondycję, oprócz warunków atmosferycznych rzecz jasna, uznano wykorzystanie niewłaściwych materiałów...

Skopje - stolica Macedonii Północnej
Pomnik Filipa II Macedońskiego

Wzniesione budynki, silnie kontrastują z otoczeniem, stąd wrażenia po zwiedzaniu tej betonowej stolicy mamy różne, różniste. 🙂 Mówi się, że wspomniany program mógł pochłonąć nawet 700 mln dolarów, podczas gdy w kraju brakuje infrastruktury drogowej, a podstawowa opieka medyczna jest na niskim poziomie.

Skopje - stolica Macedonii Północnej

Nad centrum wznosi się twierdza z czasów cesarza Justyniana. Trzęsienia ziemi oraz ząb czasu pozostawił na budowli wyraźne piętno. Będąc w sercu Skopje, nie można przejść obojętnie obok wielkich pomników m.in. Filipa II i Aleksandra Macedońskiego, a potem nie wejść na teren Starego Bazaru Stara Čaršija. Nie zapomnijcie przejść przez Most Kamienny nad rzeką Wardar, który łączy starą i nową część miasta.  Pamięta jeszcze czasy osmańskie, przez lata będąc świadkiem wielu egzekucji.

Skopje - stolica Macedonii

Podczas wizyty w Skopje warto także zajrzeć do domu urodzonej w Skopje Matki Teresy z Kalkuty. Nie jest to budynek, w którym rzeczywiście mieszkała święta, a Muzeum otwarte w roku 2009. Pierwotny dom nie przetrwał niestety trzęsienia ziemi. W stolicy znajdziecie także wiele urokliwych cerkwi, meczetów i kościołów. Skopje nie jest więc tylko mozaiką architektoniczną ale i kulturową, która całkiem nieźle się ze sobą komponuje. Spędzając wakacje w Macedonii Północnej, wizytę w stolicy państwa Aleksandra Macedońskiego uważamy za obowiązkową.

Matka Teresa z Kalkuty

Kanion Matka - macedoński cud natury

Kanion Matka w Macedonii

Znajduje się ledwie 15 km od stolicy kraju – Skopje. Kanion Matka to jedna z największych atrakcji Macedonii Północnej, popularna zarówno wśród okolicznych mieszkańców jak i turystów. Jezioro Matka, powstałe po utworzeniu zapory na rzece Treska jest dziś częścią Kanionu i jednocześnie najstarszym tego typu obiektem hydrologicznym w kraju. Wejście jest bezpłatne

Kanion Matka w Macedonii
Atrakcje Macedonii Północnej

Na jego terenie znajduje się wiele innych ciekawych obiektów geologicznych w tym Jaskinia Vrelo, która za dodatkową opłatą dostępna jest do zwiedzania. Dojście do niej możliwe jest tylko od strony wody. Uchodzi za jedną z najgłębszych jaskiń podwodnych na świecie. Na nas nie zrobiła wrażenia. 

Atrakcje Macedonii Północnej

W Kanionie Matka napotkacie także wiele zabudowań sakralnych, w tym znajdujący się tuż obok przystani kajakowej – klasztor św. Andrzeja. Aktualne ceny wodnej wyprawy pośród górskich zboczy Kanionu odnajdziecie na stronie organizatora: https://cavevrelo.com/

Wakacje w Macedonii Północnej
Atrakcje Macedonii Północnej

Zatoka Kości w Macedonii Północnej

Zatoka Kości w Macedonii Północnej

Zwana również Muzeum na wodzie lub Macedońskimi Karaibami. Zatokę Kości zwiedzaliśmy przy okazji rejsu po Jeziorze Ochrydzkim. Położona jest niedaleko wsi Pesztani. W tym miejscu była niegdyś osada, której istnienie datuje się na okres XII – VII w. p.n.e.  Wybudowano ją na czymś w rodzaju platformy, wspartej na 6000 palach. 

Wakacje w Macedonii Północnej
Wakacje w Macedonii Północnej

Nazwa bierze się zapewne z odkrytych w tym miejscu szkieletów dawnych mieszkańców tego małego miasteczka. Oprócz możliwości zaglądnięcia do zrekonstruowanych domów, można także zwiedzić ekspozycje zaaranżowane wewnątrz centrum turystycznego. Jeśli ta atrakcja Macedonii Północnej jest częścią rejsu do klasztoru św. Nauma, to czasu na pobyt tutaj będzie nie więcej niż 30 minut. 

Zatoka Kości w Macedonii Północnej
Macedonia wakacje

Klasztor św. Nauma

Klasztor św. Nauma

Monastyr św. Nauma był głównym celem naszej wycieczki w czasie rejsu po Jeziorze Ochrydzkim. Został założony w 905 r. przez Nauma – ucznia Cyryla i Metodego, zwanego później Cudotwórcą. W czasach Imperium Osmańskiego klasztor został całkowicie zniszczony i odbudowany kilka wieków później. Na posadce dzisiejszego budynku zaznaczono obrys dawnej świątyni. W latach 1912 – 1925 miejscowość Sveti Naum, która wzięła swą nazwę od klasztoru leżała na terytorium Albanii. Potem prezydent Ahmed Zogu przekazał je Królestwu Serbów, Chorwatów i Słoweńców.

Klasztor św. Nauma

Klasztor jest miejscem upamiętnienia św. Nauma Ochrydzkiego, w którym spoczął po swojej śmierci. W niewielkiej kaplicy znajduje się skromny grobowiec świętego. Podobno dotknięcie kamienia nad grobem przynosi szczęście. Warto spróbować. 

Klasztor św. Nauma

Przybywają tu turyści, ale i ludzie cierpiący. W pierwszej połowie XX wieku monastyr uznawano za miejsce uzdrawiania z chorób i zaburzeń psychicznych.  Święty Naum, to nie tylko klasztor. Można powiedzieć, że to kompleks turystyczny, skupiający restauracje, piękną plażę oraz wiele innych ciekawych miejsc do odwiedzenia. Niedaleko znajduję się także źródło rzeki Drim. 

Wakacje w Macedonii Północnej

To z pewnością miejsce warte uwzględnienia w czasie wakacji w Macedonii Północnej i  jedna z głównych jej atrakcji. Nam się podobało.

Wakacje w Macedonii Północnej
Macedonia atrakcje

Cerkiew św. Stefana

Cerkiew św. Stefana w Macedonii Północnej

Urokliwie położona cerkiew, znajdującą się niedaleko wsi Szipokno, 4 km od Ochrydy. Wybudowano ją w wydrążonej skale – jaskini. Podobno pierwsze zabudowania były tu już w wieku X, a sporą cześć dobudowano kilkaset lat później. Cerkiew dostępna jest do zwiedzania. Z góry rozpościera się piękny widok na Jezioro Ochrydzkie i miasto Ochryda. Warto wejść jeszcze wyżej, korzystając ze ścieżki, przebiegającej tuż obok cerkwi. Postawiono tam symboliczny krzyż. Trzeba przyznać, że zachód słońca wygląda stąd rewelacyjnie.

Cerkiew św. Stefana w Macedonii Północnej
Wakacje w Macedonii Północnej

Macedońskie góry

Atrakcje Macedonii Północnej

Kraj w 80 % składa się z terenów górskich, których zarysy widoczne są właściwie z każdego miejsca. Najwyższym szczytem jest Golem Korab (2764 m n.p.m.), w którego paśmie znajduje się styk granic Kosowa, Albanii i Macedonii Północnej. Nie braliśmy go pod uwagę jako celu naszego wyjazdu, w końcu podróżowaliśmy z 3 latkiem, za to rozważaliśmy wizytę w najstarszym parku narodowym kraju – Pelister, w masywie Baba. Będąc w tych rejonach, warto przy okazji zajrzeć do miasta Bitola, z wieloma starożytnymi obiektami, dostępnymi do zwiedzania. 

Atrakcje Macedonii Północnej
Macedonia atrakcje

Plan był ambitny, jednak na drodze stanęły nam… problemy z wynajęciem samochodu. Co prawda hotel oferował pośrednictwo we współpracy z firmami zajmującymi się tą działalnością, jednak naliczał sobie niemałą marżę. Wynajęcie auta bezpośrednio w firmie jest dużo tańsze, ale, no właśnie zawsze jest jakieś ale. Otóż rezerwacji najlepiej dokonać dużo wcześniej, bo z powodu ograniczonej ilości pojazdów oraz sporego zainteresowania w sezonie, możecie nie załapać się do kolejki. 

Macedonia atrakcje. Najciekawsze miejsca okiem kamery

A jak to było na żywca zobaczycie w kilkuminutowym seansie, o tu: https://zciastemwplecaku.pl/macedonia-co-warto-zobaczyc/

Zachęcamy do oceny i komentowania naszego artykułu.
To nieoceniona pomoc w tworzeniu nowych treści.

4.9/5 - 27 głosów --> OCEŃ WPIS
Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Ania

Świetna relacja! Też się wybieram, więc super się złożylo! Pozwolę sobie jeszcze dopytać o to i owo 😄

Filmowe Szlaki

Zatoka Kości bardzo intrygująca, spróbujemy.