Czupel z Przełęczy Przegibek - parking, najłatwiejszy szlak 2023

Czupel

Niebieski szlak z Przełęczy Przegibek (tam znajduje się główny parking w drodze na Czupel) nie należy do nadmiernie wymagających i jest najłatwiejszą trasą na szczyt. Czupel (934 m n.p.m.) piastuje miano najwyższego punktu w Beskidzie Małym i jest bardzo popularnym kierunkiem spacerów oraz rowerowych wypraw wśród okolicznych mieszkańców. Po drodze spotkamy przyjemny pit stop, w postaci Schroniska PTTK na Magurce Wilkowickiej, gdzie na różne sposoby można uzupełnić energię 🙂 

Czupel –parking i szlak

Idealnym miejscem na pozostawienie samochodu przed wędrówką na Czupel jest parking na placu przy barze Gawra. Po południu bywa zatłoczony, warto więc pomyśleć o rozpoczęciu wędrówki wcześniejszą porą. Tuż obok parkingu znajduje się wejście na najłatwiejszy szlak na Czupel, oznaczony kolorem niebieskim.

Przełęcz Przegibek
Gawra, Czupel parking

Z tym miejscem wiąże się pewna zabawna historia. Otóż swego czasu nie mówiąc nikomu, tata (Jacka) postanowił z Pszczyny wybrać się na Przegibek na rowerze (30 km w jedną stronę). Ostatni, kilkukilometrowy podjazd drogą asfaltową jest naprawdę wymagający, nawet auto potrafi się zmęczyć. Pomimo tego, bez większych turbulencji dotarł do celu, dobrze wiedząc, że bez dowodu nikt mu nie uwierzy. Poprosił więc przypadkowego turystę o zrobienie mu zdjęcia pod wspomnianą GawrąJak się po chwili okazało, był to Łukasz Nowicki, prowadzący program Postaw na milion. Z początku obaj się zdzwili, potem jednak z uśmiechem na twarzy strzelili sobie dowodowe foto. 🙂

Tata z Nowickim
Tata z p. Łukaszem Nowickim (dowód)

W drodze na Czupel

Pierwsze metry niebieskiego szlaku mogą zaprzeczać łagodności tej trasy. W zasadzie od razu rozpoczyna się dość strome podejście, ale szok szybko mija, bo jest ono krótkie. Po otarciu kilku kropli potu, dochodzimy do szerokiej drogi. To właśnie tu natrafiamy na jeden z niewielu punktów widokowych. Gdzieniegdzie przez wiatrołomy i postępującą wycinkę drzew, znajdziemy lukę, uchylającą nieco ładnych krajobrazów. W oddali można dostrzec Śląskie Morze – Jezioro Goczałkowickie, Jeziora Międzybrodzkie i Czanieckie oraz Chrobaczą Łąkę.

W drodze na Czupel

Po ok. 30 minutach dochodzimy do skrzyżowania na Sokołówce (835 m n.p.m.), gdzie pojawiają się szlaki żółty i czerwony. Odbijają one nieco od niebieskiego oznakowania, ale już niecały 1 km dalej, schodzą bezpośrednio do Schroniska PTTK na Magurce Wilkowickiej (909 m n.p.m.).

Schronisko na Magurce
Schronisko na Magurce
Schronisko na Magurce Wilkowickiej
Poproszę o zdjęcie...

Schronisko PTTK na Magurce Wilkowickiej (909 m n.p.m.)

Historyczna karta tego miejsca jest wyjątkowo burzliwa. Budynek został wzniesiony w roku 1903 przez Bielską sekcję niemieckiej organizacji Beskiden-Verein. Był kilkukrotnie odbudowywany po licznych pożarach. Dopiero kamienna zabudowa schroniska, nadana w roku 1913 pozwoliła mu przetrwać kolejne dziesięciolecia. Swój obecny wizerunek budynek uzyskał w trakcie generalnego remontu w roku 1974. Dziś, oprócz gastronomicznej części, oferuje również 40 miejsc noclegowych.

Schronisko PTTK na Magurce Wilkowickiej

Dla osób biorących udział w projekcie Korona Gór Polski przyda się informacja, że tu właśnie znajduje się pieczątka potwierdzająca zdobycie Czupla. Warto o niej pamiętać – byliśmy tu już 3 razy i każdorazowo naszą uwagę bardziej przykuwała kawa i ciasto niż podbicie książeczki… W sumie to nic dziwnego 🙂

Z reguły jednak najpierw zmierzamy na szczyt i dopiero tam odbieramy, wcześniej przygotowaną nagrodę. Ich listę znajdziecie tutaj. 🙂

z ciastem w plecaku
Przykładowa nagroda
Czupel najłatwiejszy szlak z Przegibka

Magurka ma do zaoferowania również inne atrakcje. Znajdziecie tu ośrodek narciarstwa biegowego, z tarasem widokowym na dachu. Jeśli tylko aura pozwoli, widać stąd Babią Górę, Klimczok, Pilsko i Skrzyczne.

Po lewej ośrodek narciarstwa biegowego na Magurce (fot. P. Drobisz)

Najłatwiejszy szlak na Czupel - ostatnia prosta

Ze schroniska na Czupel mamy jeszcze niecałe 3 km, ale najzabawniejsze jest, że różnica wzniesień to… niecałe 30 m (suma podejść ok. 90 m). Możecie nam wierzyć, że to bardzo przyjemny spacer, choć w pewnym momencie zaczyna się dłużyć. Będąc w tych okolicach we wrześniu, postanowiliśmy nieco urozmaicić sobie atak szczytowy, wchodząc do lasu w poszukiwaniu grzybów. Niestety – inni byli szybsi…

Kilka lat później... 2023
Czupel z Przełęczy Przegibek

Masyw porośnięty jest lasem bukowo – świerkowym i nie ma co liczyć na wyłaniający się w oddali samotny szczyt w stylu Mount Everestu. Czupel jest jednym z wielu elementów Korony Gór Polski, zakopanych gdzieś, głęboko w lesie. 

Na pamiątkę zdobycia góry, przywiozłem ze sobą… kleszcza. Monika wolała magnes 🙂

Na Czupel
Czupel - widok na Tatry
Po drodze widać nawet Tatry (fot. P. Drobisz)

Cała wędrówka może się podobać i jest ciekawą propozycją na spokojny, niedzielny spacer. Na Czupel wjedziemy również rowerem, ale to już temat na inny wpis.

autorzy z ciastem w plecaku
Szczyt Czupel

Czupel - szczyt. Podsumowanie

Trochę się pozmieniało na górze w ostatnich latach. Na szczycie znajdziecie 2 tabliczki informujące, że to już tu, oddalone od siebie o ok. 200 m. I właśnie przy drugim stanowisku (tym bliżej szczytu Rogacz) znajdziecie skrzynkę z pieczątkami. Są one dostępne także po drodze, w schronisku.

Szlak na Czupel z Przegibka to najłatwiejsza trasa na wierzchołek Beskidu Małego. Idąc z parkingu obok Gawry, na początku jest kilka bardziej stromych odcinków, ale od Schroniska na Magurce w zasadzie jest płasko. 

Szlak na Czupel
Szlak na Czupel

Naszej drugiej Koronie Gór Polski jak na razie dzielnie towarzyszy Paweł (w chwili zdobycia Czupla miał całe 3,5 roku). Co prawda, po drodze miewał chwile słabości, ale przecież dystans nie był krótki – wyniósł ponad 10 km. Nawet jego starsi odczuwali to w nogach, a co dopiero dziecko, które jeszcze niedawno raczkowało. Pozostaje mieć nadzieję, że ten trend będzie kontynowany. 

Wybrane szlaki na Czupel

  • Z Wilkowic szlakiem zielonym, a potem niebieskim (przez Schronisko PTTK na Magurce), czas: 2 godz. 45 min., dystans: 7,1 km
  • Z Czernichowa malowniczą trasą niebieską, 2 godz., 4,2 km
  • Z Międzybrodzia Bialskiego, drogą czerwoną i niebieską, 1 godz. 50 min., 3,7 km
  • Z Bielska Białej Straconka, szlakiem zielonym i niebieskim (przez Schronisko PTTK na Magurce),
    2 godz. 30 min., 6 km
  • Z Przełęczy Przegibek trasą niebieską1 godz. 50 min., 4,7 km (

Zachęcamy do oceny i komentowania naszego artykułu.
To nieoceniona pomoc w tworzeniu nowych treści.  🙂

4.9/5 - 24 głosów --> OCEŃ WPIS
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments