Nocleg nad morzem na Litwie - gdzie się zatrzymać?

Nocleg nad morzem na Litwie

Znalezienie spokojnego i taniego noclegu nad morzem na Litwie zajęło nam dłuższą chwilę. Trzeba przyznać, że nawet jeśli miejsce wydawało się ciekawe, to z pewnością nie tanie. Wybór przepięknej Mierzei Kurońskiej, a szczególnie Nidy będzie dla Was niezapomnianym wspomnieniem. Niestety dla Waszych portfeli również 🙂 Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się na coś mniej popularnego, a jednocześnie dogodnie położonego.

Wczasy nad litewskim morzem

Nocleg nad morzem na Litwie

Oprócz kosztów i umiejscowienia noclegu, wiele zależy od indywidualnych preferencji. My nie zamierzaliśmy pchać się w najbardziej oblegane kurorty, a raczej wypocząć z dala od tłumów. Popularne kierunki pozostawiliśmy sobie, jako formę wycieczki (więcej tutaj).

Poniżej kilka propozycji ciekawych miejsc na nocleg nad litewskim morzem oraz nasz wybór – może i mniej znany, za to dający sporo możliwości.

Połąga (lit. Palanga)– zatłoczony litewski kurort

Nocleg nad morzem na Litwie

Coś jak nasz Sopot. Połąga to najbardziej oblegany kurort na Litwie, przez co o spokojnych chwilach na plaży możecie zapomnieć. Od samego początku nie braliśmy go pod uwagę i jak się okazało po krótkiej wizycie, prawidłowo 🙂 Połąga ma wiele polskich akcentów, szczególnie związanych z rodziną Tyszkiewiczów, którzy nadali miastu uzdrowiskowy charakter. Swoje pejzaże malował tu m.in. Stanisław Witkiewicz a Władysław Reymont pisał w Połądze kolejne partie do nagrodzonych noblem Chłopów. Właśnie ze względu na popularność kurortu w polskich kręgach elit, nazywano go kiedyś Nadbałtyckim Zakopanem

Muzeum Bursztynu w Połądze
Historia Połągi silnie związana jest z bursztynem.  Warto się z nią zapoznać odwiedzając miejscowe Muzeum Bursztynu, znajdujące się w Pałacu Tyszkiewiczów. Równie okazały jest otaczający go park, świetnie nadający się na popołudniowy piknik.
Park w Połądze - Litwa

Nocleg nad morzem na Litwie - Mierzeja Kurońska

Tu możliwości jest naprawdę wiele, ale trzeba wziąć pod uwagę transport na półwysep oraz ceny, przewyższające inne regiony. Szczególnie popularna jest Nida, oferująca bogactwo różnych form okazów natury. Więcej na temat historii, atrakcji, zwiedzania i noclegów na litewskiej części Mierzei Kurońskiej piszemy tutaj.

Mierzeja Kurońska - nasz 3

Kłajpeda - portowe miasto o niezwykłej historii

Trzecie największe miasto Litwy, z doskonale funkcjonującym portem, szeroką ofertą turystyczną i wieloma ciekawostkami historycznymi. Na przykład w marcu 1939 r., po zajęciu miasta przez Niemców (noszącego wtedy nazwę Memel), swoją wizytę złożył tu Adolf Hitler. Nie obyło się oczywiście bez tryumfalnej mowy…

Kłajpeda to świetna baza wypadowa, dająca wiele możliwości zwiedzania nadmorskich terenów. Stąd odchodzą promy na Mierzeję Kurońską, o czym warto pamiętać podczas zwiedzania Litwy.

Kłajpeda - Litwa
Nocleg nad morzem na Litwie

Karklė - nasza propozycja noclegu nad litewskim morzem

A my wybraliśmy Karklė, niewielką miejscowość leżącą tuż obok Kłajpedy. Biedronki i Żabki tu nie znajdziecie, ale bliskość dużego miasta eliminuje wszelkie problemy z brakiem jakiegokolwiek towaru 🙂 Z pensjonatu mieliśmy ok. 1 km do plaży, ale po drodze mijaliśmy wiele innych miejscówek gotowych do wynajęcia, znajdujących się rzut kamieniem od plaży. 

Karkle - miejscowość nad litewskim morzem

Warto przespacerować się dróżkami Nadmorskiego Parku Regionalnego, a na zachód słońca udać się na tzw. Kapelusz Holendra. 

Karkle - miejscowość nad litewskim morzem
Dla tych z Was, którzy lubią klimaty historyczno – wojenne, przyda się informacja o zainstalowanej tu podczas II wojny światowej Baterii Artylerii Nabrzeżnej Memmel – Nord. Odegrała swoją rolę podczas walk niemiecko – sowieckich o Kłajpedę. Obecnie, w charakterze obiektu muzealnego, udostępniona jest do zwiedzania.
Nocleg nad morzem na Litwie

Dzieci też nie pożałują. Przechadzając się po okolicy zauważyliśmy grupy nastolatków, zorganizowane w coś w rodzaju polskich kolonii. Dla małych szkrabów ciekawy będzie dmuchany park rozrywki (naszemu dwulatkowi się podobało). A wieczorem warto pomyśleć o plaży, unikatowej w tych okolicach, bo częściowo kamienistej. Spokojnie, kamienie w tej wielkiej kuwecie, są jedynie niewielkim dodatkiem.

Monika w całej okazałości
Karklė - nocleg nad morzem na Litwie
5/5 - 10 głosów --> OCEŃ WPIS
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments