Skrzyczne - szlak niebieski ze Szczyrku na wierzchołek Beskidu Śląskiego

Skrzyczne

Trudno dziś określić, ile to już razy przechadzaliśmy się szlakami na Skrzyczne, pokonując je w różnych konfiguracjach o każdej porze roku. Nie, nie przechwalamy się, a raczej korzystamy z bliskości Beskidu Śląskiego, leżącego tuż za naszym przysłowiowym winklem. Dzisiaj opiszemy najpopularniejszą drogę na szczyt, biegnącą przez dolną stację kolejki linowej w Szczyrku (dla niektórych ten właśnie szczegół ma główne znaczenie). 🙂 No dobra, nam też zdarzyło się połączyć środki transportu – w tym przypadku nogi i wyciąg, choć była to raczej potrzeba chwili. Najmłodszy piechur uznał po prostu, że dalej nie idzie i basta…

Skrzyczne- najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego

Wyrasta nad Szczyrkiem na wysokość 1257 m n.p.m., plasując się jednocześnie na 8 miejscu listy Korony Gór Polski. A skąd nazwa? Według przekazów żyjącego na przełomie XVII i XVIII stulecia wójta żywieckiego Andrzeja Komonieckiego, góra nazywana także Skrzecznia wzięła swoje imię od żab, skrzeczących w kotle polodowcowym, znajdującym się w tym rejonie. Etymologia bywa nieraz zaskakująca, tak jak i same nazwy.
Skrzyczne szlak
Skrzyczne szlak

Skrzyczne - parking

Jeśli zdecydujecie się na niebieski szlak na Skrzyczne biegnący przez dolną stację kolejki, to samochód najprościej będzie Wam zostawić wzdłuż ulicy Myśliwskiej lub na jednym z parkingów niedaleko hotelu Meta. To główna ulica biegnąca przez centrum, weekendami bardzo zatłoczona, lepiej więc nie odwlekać za bardzo przyjazdu.

Szlak niebieski ze Szczyrku

Po zaparkowaniu, pełni energii ruszyliśmy na szlak. Już po krótkiej chwili było jasne, że nie będzie to spacer po oślej łączce, a konkretna górska wędrówka. Tym razem mieliśmy w pełni naładowane baterie, nienadszarpnięte przez poprzedzający dzień wyjazdu piątek. 🙂 Pierwsza część szlaku na Skrzyczne prowadzi głównie przez las, przy nieodłącznym towarzystwie znajdującej się tuż obok kolejki. 

Skrzyczne szlak

Po 45 minutach napotkaliśmy coś, co do tej pory znane nam było tylko z kultowej gry Diablo (szczególnie 2 części 🙂 Otóż oczom naszym ukazał się dom szamana, a właściwie Szkoła Szamanów na Hondraskach w Szczyrku. Jesteście gotowi przekroczyć taką bramę?

Skrzyczne szlak

No nic, my przeszliśmy i jakoś żyjemy. Co ciekawe, niedługo potem właśnie w Szczyrku doszło do ważnego wydarzenia – naszego ślubu. Może więc Szamani mieli jakiś perswazyjny wpływ na Monikę, aby na moje pytanie odpowiedziała: TAK ? 🙂

Szkoła Szamanów - Beskid Śląski

Po około godzinie trekingu dochodzimy do Polany Jaworzyna (940 m n.p.m.), gdzie kończy się pierwsza część wyciągu. To dobre miejsce na chwilę odpoczynku, a pojawiające się krajobrazy są świetną zapowiedzią późniejszych widoków. Przed nami jeszcze 2 km podejścia. Trasa zdecydowanie odchodzi już od osi kolejki, a wspominamy o tym, bo Skrzyczne można również zdobyć idąc pod linią wyciągu. Trasa ta będzie znacznie krótsza, ale powiedzmy sobie szczerze – spacerkiem jej nie nazwiecie. Kilka lat temu uznaliśmy, że czasem trzeba zaryzykować i wybraliśmy właśnie tą drogę. A potem nastały ciche dni, bo mówiąc delikatnie, ten wybór drogi na Skrzyczne nie przypadł Monice do gustu…

Niebieski szlak na Skrzyczne

Niebieski Szlak na Skrzyczne w większości poprowadzi Was przez las, choć musimy przyznać, że urokliwych polanek i pięknych ekspozycji na otaczające góry nie zabraknie. Przed metą, trzeba jeszcze wykrzesać resztki sił na około 300 metrowe podejście, ale o ileż łatwiej idzie się do upragnionego celu, gdy ten powoli wyłania się w oddali. W tym przypadku zwiastunem finału będzie bliskość wieży RTV. Na szczycie znaleźliśmy się po ponad 2 godzinach solidnego trekingu. Bez wątpienia, nogi zauważyły 700 metrów pokonanego przewyższenia.

Sport i rekreacja na Skrzycznem

Centralny Ośrodek Sportu w Szczyrku to jednocześnie centrum przygotowań olimpijskich. Nic dziwnego, znajduje się tu ponad 10 km tras zjazdowych, tworzących prawdziwy raj dla sympatyków sportów zimowych i wyczynowców. Na zboczach Skrzycznego organizuje się również zawody w downhillu – bardziej ekstremalnej wersji kolarstwa górskiego. 

Skrzyczne szlak
Skrzyczne szlak
A zamiast taszczyć rower, narty czy snowboard na górę, łatwiej będzie je wwieźć. Kolej linową zbudowano z inicjatywy Przedsiębiorstwa Wyciągów Turystycznych w latach 1954 – 1960. Ponad 2 dekady później postawiono nowy wyciąg orczykowy, a miejsce kolei z pojedynczymi krzesełkami zastąpiono wyciągiem z siedzeniami podwójnymi. Kolejne gruntowne modernizacje obiektu, przeprowadzane po roku 2000 pozwoliły na znaczące zwiększenie przepustowości kolejki. Dziś jadąc na Skrzyczne usiądziecie już na czteromiejscowych krzesełkach, a koszt przejazdu w obie strony dla osoby dorosłej wynosił w marcu 2022 roku 116 zł.
Skrzyczne szlak

Skrzyczne - a co na szczycie?

A niemało 🙂 

87 metrowa wieża radiowo – telewizyjna, to widoczny zewsząd symbol najwyższego szczytu Beskidu Śląskiego. Zbudowano ją 30 lat temu, w roku 1992. Zasięg nadawczy obejmuje niemal całe województwo śląskie, zachodnią część małopolskiego i wschodnią opolskiego. Obiekt jest własnością firmy EmiTel S.A.

Skrzyczne i wieża RTV (w tle) 🙂

Pięciometrowa platforma widokowa z pewnością ułatwia rozglądanie się po okolicy (w zimie wykorzystywana również przez narciarzy). Dostrzeżemy z niej piękną panoramę górskiego świata, w tym m.in. cudowne Tatry, dostojną Babią Górę, przyjazny Czupel,  czy dotąd niezdobyte przez nas Pilsko.

Platforma widokowa na Skrzycznem
Panorama ze Skrzycznego
Na Skrzycznem organizowane są komercyjne loty paralotniarskie, ale ze znajdującego się w okolicach szczytu startowiska korzystają również osoby prywatne. Od 4 lat mam do wykorzystania bon – paralotniarski prezent kawalerski, problem jednak w tym, że waga klienta może wynosić maksymalnie 90-100 kg. No cóż. Obawiam się, że tygodniowa kuracja mogłaby nie pomóc 🙂
Szlak niebieski na Skrzyczne
Schronisko PTTK Skrzyczne ma już swoje lata. Jego korzenie sięgają lat 30 ubiegłego wieku, gdy Rudolf Urbanke postawił tu drewniany obiekt mieszczący 30 miejsc noclegowych. Podobnie jak w przypadkach wielu innych górskich schronisk (np. na Turbaczu, Magurce Wilkowickiej czy niedawno na Hali Kondratowej), obiekt w kilka lat po wybudowaniu nawiedziła pożoga. Odbudowany już w formie murowanej przetrwał wojnę, jednak jego stan przez wiele następnych lat pozostawiał wiele do życzenia. Krokiem milowym w rozwoju schroniska było zakończenie budowy kolei linowej, dzięki czemu obiekt został zelektryfikowany. W roku 1998 dokonano modernizacji budynku oraz podniesiono standard pokoi, mieszczących dziś 29 miejsc noclegowych.
Schronisko Skrzyczne
Szlak na Skrzyczne
Na szczycie - Skrzyczne

Wybrane szlaki na Skrzyczne

  • Szczyrk, dolna stacja kolejki linowej (opisywany, szlak niebieski) – Hondraski – Polana Jaworzyna – Skrzyczne 2 godz. 10 min., 3,9 km
  • Szczyrk (wejście przy Starej Karczmie) – Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego (trasa zielona) – Becyrek – Kaskada – Skrzyczne 2 godz. 30 min., 5,1 km
  • Lipowa (Ostre) – (szlak niebieski) Hala Jaskowa – Skrzyczne 2 godz. 15 min., 4,2 km
  • Szczyrk Gondola – (droga żółta i zielona) Hala Skrzyczeńska – Małe Skrzyczne – Skrzyczne 2 godz. 25 min., 5,2 km

Podsumowanie

Niebieski szlak na Skrzyczne zaproponuje Wam solidną górską przeprawę, a przez to i wiele pozytywnych wrażeń. Pokonany dystans 8 km może nie jest imponujący, za to odczuwalny. Dzięki zróżnicowaniu trasy, przebiegającej przez las, polany i portale do innego świata nie będziecie się nudzić. Nam emocji dostarczał dodatkowo 2,5 letni żołnierz, mało doświadczony jeszcze w górskich klimatach. Wydaje się jednak, że ziarno zostało zasiane, bo na koniec wycieczki zadał jedno magiczne pytanie: kiedy znowu tu przyjedziemy?…

Mały dodatek

A tak w telegraficznym skrócie wyglądała nasza wizyta na Skrzycznem, w 3 rocznicę ślubu. Atak szczytowy przebiegał tym razem nieco inaczej niż klasycznie 🙂

Zachęcamy do oceny i komentowania naszego artykułu.
To nieoceniona pomoc w tworzeniu nowych treści.  🙂

4.8/5 - 25 głosów --> OCEŃ WPIS
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Jola

Brawo za wyczerpujący opis😃Gratulacje z okazji rocznicy slubu💖 Szóstka z plusem dla Waszej trójki 🌞