Toruń - zwiedzanie, atrakcje, ciekawostki

Toruń zwiedzanie

Zwiedzanie Torunia zawsze jest niezapomnianym doświadczeniem. Tym razem nasz pobyt był dodatkowo urozmaicony o udział w Halowych Mistrzostwach Polski Masters w Lekkiej Atletyce, w których… chciałbym, żeby poszło mi lepiej 🙂

Ilość ciekawych miejsc nie ogranicza się tylko do Starego Miasta, dlatego warto wcześniej nakreślić sobie plan zwiedzania i zajrzeć nieco dalej w głąb grodu Mikołaja Kopernika. A co jeśli podróżujecie z małym dzieckiem? Wtedy z reguły, cały misterny plan bierze w łeb. Przynajmniej nie wieje nudą 🙂

Poniżej prezentujemy miejsca, warte odwiedzenia, wcześniej zaakceptowane przez 1,5 rocznego kierownika wyjazdu.

Zwiedzanie Torunia

Rynek Staromiejski

Rynek Staromiejski - Toruń zwiedzanie

Skąd rozpocząć zwiedzanie, jeśli nie ze starówki? Staromiejski Rynek powstał po 1251 r. i przez wieki był centralnym miejscem życia społecznego i handlowego. Plac ma wymiary 109 m x 104 m, z usytuowanym na środku gotycko-manierystycznym Ratuszem i znajdującym się w nim Muzeum Okręgowym.

Rynek Staromiejski - Toruń zwiedzanie
Rynek Staromiejski - Toruń zwiedzanie
Zwiedzanie Torunia - aleja piernikowa

Ratusz

Powstał w okresie świetności rozwoju Starego Miasta Torunia, czyli na przełomie XIII i XIV w. Miasto było świadkiem wielu częstych wizyt królów polskich, a Ratusz był ich tymczasową kwaterą. Szwedzkie oblężenie miasta w roku 1703 doprowadziło do pożaru Ratusza. Budynek przez wiele lat pozostawał bez dachu. Odbudowany kilkadziesiąt lat później, z kolejnymi renowacjami na przestrzeni wieków, przetrwał w tej formie do czasów obecnych.

Ratusz - Toruń zwiedzanie

Dziś jest siedzibą Muzeum Okręgowego, prezentującego eksponaty czasów gotyku, malarstwo, sztukę rzemiosła toruńskiego oraz szereg innych ekspozycji. Wydaje nam się jednak, że nie każdego zainteresuje.

Wstęp: 18 zł bilet normalny i 13 ulgowy

Ratusz - Toruń zwiedzanie

Wieża widokowa

Zbudowana w roku 1274, jest najstarszą częścią Ratusza. Obecną wysokość 40 m uzyskała ponad 100 lat później (1385). W wieży, niegdyś znajdowało się więzienie, składowano archiwalia, precjoza i ekwipunki rycerzy. W XV w. wierzchołek wieży zwieńczono iglicą z widniejącą na niej złotą koroną – symbolem niezależności Torunia. Z początkiem XVIII wieku wieża została zniszczona przez Szwedów, a dzisiejszy kształt nadano jej po odbudowie Ratusza.

Wieża widokowa - Toruń zwiedzanie
Zwiedzanie Torunia - panorama miasta

Tym razem zamiast wypieków własnej roboty, których przepisy znajdziecie tutaj, do plecaka zapakowaliśmy… pierniki. Pewnie nikt się nie domyślił.

Wieża jest częścią Muzeum Okręgowego. Wstęp niestety nie jest tani i kosztuje 18 zł.

Wieża widokowa - Toruń zwiedzanie

Kamienica Pod Gwiazdą

Charakterystyczna kamienica, z bogato zdobioną elewacją, zwieńczona gwiazdą na dachu. Dziś mieści się tu Muzeum Kamienica Pod Gwiazdą prezentujące wystawy sztuki dalekiego wschodu.

Kamienica pod Gwiazdą w Toruniu
Kamienica pod Gwiazdą w Toruniu - widok z wieży ratuszowej

Twierdza Toruń

Twierdza Toruń zwiedzanie

Muzeum Twierdzy Toruń jest częścią Muzeum Okręgowego. Zlokalizowane jest w dawnych Koszarach Bramy Chełmińskiej, niedaleko Dworca PKS. Toruńskie fortyfikacje są jednym z najlepiej zachowanych tego typu kompleksów militarnych w Europie. Mierzący 113 m blok koszarowy, przeznaczony pierwotnie dla 160 żołnierzy mieści dziś sale ekspozycyjne, prezentujące militarną historię Torunia. 

Twierdza Toruń zwiedzanie

Wystawy oprócz klasycznie przedstawionych obiektów mają wiele ciekawych elementów multimedialnych, jak gry, słuchowiska i wiedzę interaktywną.

Wstęp: 18 zł bilet normalny i 13 ulgowy.

Dom Mikołaja Kopernika

Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu

Bardzo ciekawie zaaranżowane miejsce upamiętniające życie Mikołaja Kopernika, wykorzystujące nowoczesne technologie, jak i klasyczny sposób przekazu historii.

Dwie kamienice, niegdyś należące do rodziny Mikołaja Kopernika zostały odrestaurowane w latach 2017 – 2018 i dziś robią spore wrażenie, skupiając się na trzech głównych tematach: nauka dawna i współczesna, codzienność rodziny w czasach późnogotyckich oraz życie i twórczość Mikołaja Kopernika.

Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu

Dom jest częścią Muzeum Okręgowego. Jest również obowiązkowym miejscem do zwiedzenia podczas pobytu w Toruniu.

Bilety: 18 zł normalny i 13 zł ulgowy.

Żywe Muzeum Piernika

Żywe Muzeum Piernika - Toruń zwiedzanie

Muzeum powstałe w roku 2006 nie jest instytucją publiczną, dlatego nie ma co liczyć na znaczące zniżki. Nie pomogła również czarodziejska legitymacja muzealnika, która z reguły bezpłatnie otwiera bramy muzeów.

Wizyta ma charakter warsztatowy. W pierwszej części mamy możliwość dowiedzenia się nieco o historii piernika, a później sami przygotujemy wypieki. Obostrzenia epidemiologiczne z góry informuję, że nasze dzieło ma wymiar pamiątkowy a nie spożywczy.

Żywe Muzeum Piernika - Toruń
Niestety, nie każdemu się podobało...

Następnie zapoznamy się z technologią produkcji pierników z początku XX wieku. Manufaktura, gdzie znajdowały się maszyny, była zarządzana przez rodzeństwo Rabiańskich. Dziś, właśnie przy Rabiańskiej 9 znajdziemy wejście do Muzeum.

Żywe Muzeum Piernika - Toruń zwiedzanie

Wizyta trwa godzinę i jest ciekawą propozycją na mapie turystycznej miasta, jednak ceny w naszej opinii są zbyt wysokie i wynoszą 27 zł za bilet normalny i 20 za wejściówkę ulgową.

Ruiny Zamku Krzyżackiego

Ciekawa historia tego miejsca nie do końca współgra z dzisiejszym wizerunkiem, a właściwie tym, co pozostało po najstarszej warowni krzyżackiej na Ziemi Chełmińskiej. Powierzchnia zamku wynosi ponad 2 ha i jest jedną z trzech części toruńskiego Średniowiecznego Zespołu Miejskiego, od 1997 wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Został zdobyty w 1454 w. przez mieszczan Starego Torunia, co faktycznie stało się początkiem wojny polsko – krzyżackiej, zwanej trzynastoletnią.

Ruiny Zamku Krzyżackiego
Zwiedzanie Torunia - pierniki, kawa i ruiny

W 1966 r., na upamiętnienie zakończenia zwycięskiej wojny z krzyżakami oraz 1000 lecia powstania państwa polskiego stary zamek stał się tzw. trwałą ruiną, pomnikiem pełniącym również rolę pamiątki powrotu Torunia do Polski.

Bulwar Filadelfijski

Filadelfia w Toruniu? Budowę Bulwarów nadwiślańskich, usytuowanych wzdłuż murów obronnych miasta rozpoczęto z końcem lat 60 ubiegłego wieku, a oddano w 1973 r., czyli na 500 lecie obchodów urodzin Mikołaja Kopernika.

Nazwę nadano 3 lata później, a wzięła się od miasta partnerskiego Torunia – Filadelfii, gdzie jeden z placów nosi nazwę Trójkąt Toruński.

Toruń zwiedzanie - Bulwar Filadelfijski

Kościoły

W Toruniu nie brakuje miejsc sacrum. Zdajemy sobie sprawę, że kościoły i bazyliki dla wielu Polaków to raczej miejsce coniedzielnych zgromadzeń niż punkty do zwiedzania, jednak niezależnie od indywidualnych preferencji, warto do nich zajrzeć (chyba, że trwa np. 3 fala pandemii). W końcu są to miejsca skrywające niesamowitą historię i przepiękną sztukę sakralną.

Kościół Ducha Św. - Toruń
Kościół Ducha Św.
Kościół św. Szczepana - Toruń
Kościół św. Szczepana
Katedra pw. św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty w Toruniu
Katedra pw. św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty
Kościół Mariacki w Toruniu
Kościół Mariacki

Punkty widokowe

Toruń zwiedzanie

Jest ich wiele, ale my polecamy trzy. Pierwszy, to wspomniana wieża ratuszowa. Drugi jest niedaleko, w Katedrze pw. św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty, gdzie znajdziecie także największy średniowieczny dzwon w Polsce Tuba Dei. Trzeci znajduje się po drugiej stronie Wisły, na tzw. Kępie Bazarowej. Na tamtejszą platformę widokową warto udać się wieczorem, gdy miasto jest pięknie oświetlone.

Toruń zwiedzanie - taras widokowy
Zwiedzanie Torunia - taras widokowy po drugiej stronie Wisły

Planetarium im. W. Dziewulskiego

Tam niestety nie udało nam się dotrzeć. Pomimo nieograniczonej wiary w grzeczność, takt i powagę naszego 1,5 rocznego syna, nie zdecydowaliśmy się zaryzykować.

Planetarium zostało otwarte w roku 1994 r. Dziś, oprócz klasycznych pokazów, oferuje również wystawy interaktywne, jak Baza MARS#17 czy Geodium. Jest jednym z najchętniej odwiedzanych tego typu obiektów nie tylko w Polsce, ale i Europie.

Ceny w zależności o seansu, kształtują się od 10 zł do 17 zł.

Zwiedzanie Torunia - pomniki i rzeźby

Mikołaj Kopernik – stoi tu już ponad 150 lat (1853 r.) i jest jednym z najwcześniejszych pomników Kopernika w Polsce i na świecie. Czy można sobie dziś wyobrazić Toruń bez słynnego astronoma?
Brązowy posąg Kopernika ma wys. 2,6 m, stoi na granitowym cokole, z napisem łacińskim (tłum. na polski): Mikołaj Kopernik Toruńczyk, ruszył Ziemię, zatrzymał Słońce i Niebo. Pod cokołem znajduje się studzienka. Nawiązuje do istniejącego w okolicy ujęcia wody i opowieści, przedstawiającej Kopernika, jako założyciela pierwszego wodociągu w Toruniu. Tymczasem rury wodociągowe wykonane z drewna biegły tu już w XIV wieku.

Pomnik Mikołaja Kopernika

Władze Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, co roku w dniu urodzin wielkiego astronoma gromadzą się w tym miejscu, aby uczcić pamięć imiennika uczelni. Również studenci, w czasie juwenaliów bawią przy pomniku, przebierając go w różne stroje, a w okresie świątecznym, rzeźba przywdziewa czerwono biało czapkę swojego dobroczynnego imiennika.

Filuś – piesek, upamiętnienie rysownika Zbigniewa Lengrena, autora historyjek o profesorze Filutku i jego psie Filusiu.

Rzeźba Filutka

Osioł – symboliczne upamiętnienie pręgierza, stojącego niegdyś na miejscu pomnika Mikołaja Kopernika. W XVII – XVIII wieku, przy ul. Żeglarskiej, tuż obok Rynku stał drewniany osioł z grzbietem pokrytym ostrą blachą. Sadzano na nich nieposłusznych żołnierzy armii miejskiej, którym przywiązywano do nóg ołowiane ciężarki. Jak nie trudno się domyślić, kara była bolesna, zarówno w wymiarze fizycznym, jak i psychicznym.

Pierwotny osioł stał tu do 1797 r.

Pomnik osiołka
Toruń nocą

Flisak grający na skrzypkach – fontanna, znajdująca się tuż obok Ratusza. Toruń nierozerwalnie związany z Wisłą, dającą miastu handlowe i kulturowe okna na kraj. Flisacy handlowali tu zbożem i drewnem, dostarczając je tratwami.

Pomnik Flisaka

Kargul i Pawlak – Pomnik znanych z trylogii Sylwestra Chęcińskiego Sami swoi, Nie ma mocnych i Kochaj albo rzuć usytuowano przed Multikinem, przy ul. Czerwona Droga 1, w roku 2006.

Jeśli widzieliście ostatni z filmów, to pewnie znana Wam jest scena, w której obaj bohaterowie przyglądają się z nieskrywanym zdziwieniem wielkiej Ameryce. Tak właśnie odwzorowano ich na pomniku, odsłoniętym przez Jana Pietrzaka, grającego małą rólkę w jednej ekranizacji.

Pomnik Kargula i Pawlaka

Krzywa wieża w Toruniu

Prawie tak znana, jak ta w Pizie 🙂 Toruńska Krzywa wieża znajduje się przy ulicy… Pod Krzywą Wieżą 1 – a to zaskoczenie. Jej odchylenie od pionu wynosi prawie 1,5 metra (1,46). Powstała w połowie wieku XIII. Jej dzisiejszy widok wiąże się z piaszczysto-gliniastym terenem, na którym ją wybudowano. Przez lata, piasek osuwał się z podłoża, a baszta nabierała przechyłu aż do momentu, gdy osiadła na stabilniejszym gruncie.

Krzywa wieża w Toruniu

Wg legendy, to właśnie ta wieża dała nazwę miastu. Do niej miała zwrócić się Wisła: Chcesz runąć? To ruń!

4.8/5 - 10 głosów --> OCEŃ WPIS
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments